Sevginin Gücü

645 views

Yudum yudum kahvemi içerken panjurun arasından şöyle bir dışarıya baktım. Koşuşturan insanlara takıldım. Bir süre uzun uzun dans etti gözlerim şehir kalabalığı ile. Herkesin kendi halinde bir cabası herkesin kendi halinde bir amacı.

Bu yaşam yolcuğunda biriktirdiğimiz  şeylere baktım .  Avuçlarımızda ne ayrılıklar ne öfkeler ne kırgınlıklar  var belkide , yarım kalan ne hikayeler vardır .  Neler için tüketiyoruz şu ömrümüzü bir bilebilsek. Koştur babam koştur  ne çok şey yolluyoruz kendimizden benliğimizden .  Az yada çok giden gidiyor işte .   Yaşadığımız her bir olumsuzluk birer birer işliyor günümüze bugünümüze . Bütün olumsuzluklar karşısında doğanın sunumuna armağanına bakıyorum ve her şeyin tek çaresi sabır ve şükretmeyi insanlığa muazzam bir çare olarak görüyorum .

https://www.youtube.com/watch?v=mrMF3Fuvl7g

Siz sabrettiğiniz sürece yaşam masmavi bulutları üzerinize örtüyor.  Siz şükrettikçe kapanıyor bütün karanlık yollar . Ve yetinmeyi bildikçe bambaşka oluverir bütün yollarınız.  Siz aynayı her zaman kendi yönüne çeviren taraf olun . Bu konuda ne kadar başarılı oluruz bilemiyorum ama bazı şeylere koşar adımlar atmak gerek öyle değil mi ?

En çok dert ettiğiniz şeyler şimdi unutuldular bile. Alışmak denilen serüvene çoktan katıldılar. Bir yerlerden başlayın mutlu olabilmek için . Mutlu olmanın en büyük maddesi insan olmak yol buradan geçer.  İnsanları tanımıyor olabilirsiniz ama insanlığı tanıyın.

Masallarda okurdum sokakta bir amca olurdu çocuklar o amcayı hep çok severdi amca gelince bütün çocuklar paçalarına yapışırdı.  Bu duygu o amca için paha biçilmez ama masallarda. Şimdi sokakta top oynayan çocukların kafalarına hurra su dökmeye.  Çok ses yaptı koş koş hemen şikayete . Bu insanlar değişmedikleri sürece asla mutlu olamayacaklar .  Kendi sokağınıza girdiğinizde o  çocukların size koşarak sarılması o kadar güzel ki ben bu duyguyu her gün yaşıyorum umarım sizde yaşarsınız.  Onlarla ip atlamaktan top oynamaktan hatta kaleye geçmekten 🙂 Koca kız oldum hiç utanmıyorum sokak ortasında oynamaktan bazı teyzelere göre 🙂  utanmayın çocuk olmaktan utanmayın  ruhunuz hep çocuk kalsın .  Dert ettiğiniz her her şey siz değiştikçe siz mutlu oldukça küçülecekler. Yaşamınızın neresinden ve hangi noktasında olursanız olun  küçültün dertlerinizi.

Toplum olarak en büyük sorunumuz iletişimsizlik . İletişimin başladığı yerde saygı saygının başladığı yerde çözüm vardır . Hemen hemen hepimiz trafikte görüyoruz  en ufak olayda büyük kavga aslında adı olay değil iletişimsizlik . Arabadan inmeler küfürler bağırmalar tekmeler tokatlar sopalar . Karşı tarafı uyarırken bile insanlıktan çıkabiliyoruz  ve kim bilir bu saçma sebeplerden dolayı kaç ölüm var kaç hikaye 🙁

Otobüse her binip  akbil okuttuğumda  şoföre : ” Kolay gelsin “. Dediğimde ya cevap aldım ya almadım . Çoğu cin çarpmış gibi yüzüme bakıyor. Adam haklı  çünkü kimse bunu yapmıyor eminim çok çok az .

Yalnız son moda olan bir şey daha var birileri tartışırken izlemek  onu geçtim videoya çekmek. Yahu videoya çekip izleyeceğine sakin bir şekilde müdahale edebilseniz . Biraz uyandırın şu insanlığınızı silkelenin .  mutlu olmaya insanlı sevmekten onları affetmekten başlayın .

Biriktirin insan biriktirin küpeli bir adama tiksinerek bakmak yerine  önünüze bakın kimsenin giysisi kimsenin tercihi sizin hayatınızı ilgilendirmez. Kimsenin inancı hiç kimsenin  yolu sizi ilgilendirmez. Sizi insan olmak saygılı olmak sizi sevmek ilgilendirir.  Cebinizde biriktirdiğiniz şeyler  insanlık olursa dertleriniz azalır tükenir . Çünkü yolunuzu bulursunuz kalbinde çiçek açmaya başladıkça siyahlar griler mavi yeşil olacaktır.  Ben denedim   yeşilim de çok mavim de. Deneyin .

Küçümsemeyin kimseyi on tane dilde bilseniz üniversitelerde bitirseniz  değişen hiç bir şey olmayacak . Senin yabancı dilin değil insanlığın konuşacak. Bugün kazandığınız paranın hiç bir önemi yok eğer sevdiklerinizi mutlu edemiyorsanız .  Sadece sevdiklerinizin değil insanların en kötü gününde yanında olun. Gülümseyerek selam verin .

Sevgi eşittir yaşamak sevgi eşittir nefes almak sevgi eşittir paylaşmak sevgi eşittir insan olmak .

Dertlerinizi kalbinizdeki sevgi ile tüketmek dileğiyle sevgiyle kalın 😉

Ece Çelik 1988 Trabzon doğumlu . Özel bir hastanede güzellik uzmanı ve estetisyen .

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.