Bir Nefese Gebe Hayat

333 views
Yaşam ve Ölüm

“Her canlı ölümü tadacaktır.”
Ne kadar net. Bu cümlenin 1. Tekil şahsıyım. Ölümü tadacaksın diyor . Canlı canlı örnekleri ile önüme sunuyor. Ya bir cenaze geçiyor yanımdan ya da morgda karşılaşıyorum. Yine sesleniyor usulca ölümü yaşayacaksın.
Nasıl derinde mesaj veriyor bana yaşam. Ve derin olduğu kadar net . Sana ölüm veriyorum..

Kendine saygı duy öleceksin diyor. Ne demekti ki kendime saygı duymak ? Kendime saygı duymak aynada gördüğümüydü . Aynada gördüğüme ne kadar acımasızdım ?Aynada gordugüme ne kadar fakirdim? Neye zengindim ben ? Yok olmam garantiyken neye zengindim ? Neye gücüm çoktu neye dilenciydim ? Aynada gördugume dilenci ölüme fakirdim . Bütün korkularıma zengin .


Ölüme fakir olmak ; tamamıyla açık açık netti herşey ölüme fakirleşmek ( öleceğini bile bile kaçmak)
Yok olmam garantiyken korkularıma muazzam zengindim .
Evet evet korkularıma zengin yaşayacağım hayata fakirdim .
İnsan neden korkularina zengin olur ki ? Hersey ortada ölümü tadacagim halbu ki .
Geçmişim beni bir hamur gibi şekile sokan geçmişim o da bir ölü aslında ve ben diri tutuyorum onu zenginlestiriyorum neden ?
Neden geçmişimize sürekli bir fidan ekiyor ve geleceğimizi ona gebe ediyoruz ki ? Geçti… zamanda bir ölüm değil mi aslında.
Neden ölmüş bir geçmişe suni teneffüs yapıyoruz acaba? Geçmiş geleceğe bir renk bırakır ve kara olur yok olur . Puf uçar gider. Neden gidene bakarız ki ?

Ölecek miyim ? Evet
Ölmeyecek miyim? Hayır:)
Bazı soruların cevabını hep Evet diye koştururken tek bir sorunun cevabını Evet yapamazsınız .
Ölecek miyim ?” Hayır ” diyemezsiniz:) derseniz kendinize yalancı bir dilenci olursunuz. ( suan bende bile acı bir gülümseme oldu)

Öznesi olduğunuz ölüm bana tek bir mesaj veriyor akışına bırak.
Sen sadece kendine aitsin etrafındakiler ve onların hayatları ile ilgili kararları kendi giysileri . Temiz tut

Ölüm aslında çığlık çığlığa konuşuyor : hey sen bir gün geleceğim ve son nefesini alacağım dirilecek misin inancına göre değişecek . Nefesini kesmeden nefes aldığın dünyaya bir bak ,bak arkana verdiklerine bak aldıklarına benim geleceğimi bile bile ne çok yordun kendini. Beni bilerek unutup sanki hiç gelmeyecek misim gibi nasılda sert duvarlar ördün kendine. Toparlan. Benim adım ölüm son nefesini almadan önce kendini zamanın koynuna bırak. Sana yarının garantisini vermediğime dair bir mesaj verdim , Gör . Göz bebeklerinin arkasından gör .

Yarın belki yok ama şimdi var . Kalbini sevgi ile akışa bırak. Yeniden başlamaktan korkma bil ki geçmişin verdiği acılar sadece büyümen içi. Kendine acımasızca davranman için değil.
Acilarinı küçümseme onları öp sev okşa ve yolcu et . Arkanda ki çöplüğü temizle. Günün geri kalan kısmında tohum ol. Nefesini almamişsam bir şansın daha var . Kapını tıklatan fırsatlar senin için ,akışta kal . Sessiz ol ,gözlerini kapat ve şimdi ki zamana bırak kendini .
Seni seven insanları kaybetme, seni seven ağacı toprağı suyu güneşi.. Ben son nefesini almaya geldiğimde artık hepsi birer geçmiş olacak . Sana geçmişi veremem , gelecek için endişe etme ,şimdiki zaman ile dans et.

Ben ölüm. Gerçek benim. Bana icabet et bir gün bir takvimin köşesinde mülaki olacağız ..

Ece Çelik 1988 Trabzon doğumlu. 2008 itibariyle istanbul'da ikamet etmiş bulunmakta. Özel bir hastanede güzellik uzmanı ve estetisyen .

1 Comment

 1. “Ne ölümden korkmak ayıp
  ne de düşünmek ölümü”
  “En acayip gücümüzdür
  kahramanlıktır yaşamak
  öleceğimizi bilip
  öleceğimizi mutlak”
  Nazım Hikmet
  Şair bu dizeleri yazdığında ömrünün sonlarındaydı. Ölüm epeyce yaklaşmıştı. Her insanoğlu gibi o da yaklaşanı hissetmiş olmalı. Bir şey ne kadar yaklaşmışsa ilgiyi üzerine o ölçüde çekmesinden doğal ne olabilir?
  Ama burada farklı bir durum var: Hayatının baharı bile henüz geçmemiş bir insanın ölüm fikriyle bu kadar haşır neşir olması normal değil. Sorumlusu utansın, büyük bir hayal kırıklığı bütün satırlara sinmiş, çok üzücü.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.