Saç Bakımı ve Hatalar

216 views

Merhaba Sevgili Okurlar, bu yazımızda saç bakımında yapılan bazı hatalara değinmek istiyoruz. Saç bakımı üzerinde önemle durulması gereken bir konudur ve  saç bakımında kullanılan yanlış yöntemler ve kulaktan dolma bilgilerle yapılan yanlış uygulamalar saçların erken dökülmesine sebep olmaktadır.

İşte Bazı Yanlış Uygulamalar

Saçların erken dökülmesine sebep olan uygulamalardan biri sık sık banyo yapmaktır. Uzmanların sık sık uyarmasına karşın hala insanlar arasında her gün saç yıkamanın saçlara iyi geleceğine olan yanlış bir inanç söz konusudur.

Örneğin her gün banyo yapmak sanıldığının aksine saçları daha temiz tutmaz ve  derideki gerekli yağ dengesini tamamen bozar. Saçlarınızı kuru kırılgan hale getirir. Saç bakımında yapılan başka bir hata ise ucuz ve ne olduğu belirsiz şampuanlar kullanmaktır. Kullanılan ucuz şampuanların içindeki zararlı kimyasal bileşikler hem saç derisine zarar vermekte hem de saçları zayıflatmaktadır.

Saçlarımız kişiliğimizi temsil eder!

Düzgün bakımlı saçlar karşı tarafta işinde titiz bakımlı bir kişilik izlenimi yaratırken bakımsız saçlar ise sahibinin hakkında olumsuz izlenimlerin oluşmasına neden olur.

Bu nedenle saç bakımına özen göstermemiz gerekir. Saçlarımızı toplarken kullandığımız lastikler saçlarımızın kırılmasına sebep olur ve bu sık sık ve yaygın olarak yapılan bir hatadır. Uzun süreli lastik kullanımından kaçınmamız saç sağlığımız için gereklidir.

Ucuz saç boyaları saçlarınızı dökebilir…

Ucuz saç boyaları yine saç dökülmesinde önemli rol oynar. Saç bakımında kozmetik ürünler ve bitkisel ürünler ayrı ayrı kullanılmaktadır.

 Kozmetik ürünler kullanacak olanlar!

Aldığınız kozmetik ürünlerin içeriklerini incelemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece saçlarımız için zararlı olabilecek bileşikler barındıran kozmetik saç bakım ürünlerinden uzak durarak saçlarınızın sağlığını koruyabilirsiniz. Saç bakımında yapılan bir başka hata da kulaktan dolma söylentilere kulak asarak kişiye özel hazırlanması gereken bitkisel kürlerin herkes tarafından kullanılmasıdır. Oysa her insanın saç derisi ve saç tipi farklıdır. Birine iyi gelen bir kür, başkasına zarar verebilir.

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.