İphone Üreticisi Gou’nun itirafı

384 views

Tüm dünyada sayılı elektronik devi firmalar arasında başı götüren Foxconn firmasının sahibi Gou kendi fabrikalarında meydana gelen işçi intiharlarını mercek altına alan batı basınına açıklama yaptı.

Ntv’nin haberine göre büyük patron Terry Gou fabrikalarında çalıştırdığı işçilerin art arda intihar etmesinin sebeplerini araştırırken öte yandan işçi maaşlarını 2 katına çıkarttı. Foxconn firmasında çalışan işçiler ayda 88 dolara çalışıyorlardı. Yeni düzenleme ile maaşlar 176 dolara çıkarıldı ve sosyal etkinlikler hakkında çalışmalara işçilerin daha rahat yaşamı için başlandı.

Tüm büyük firmalar Çin’de 20 fabrikası olan Terry Gou ile çalışıyorlar. 1 milyondan fazla işçi çalıştıran Gou işçilerinin intiharlarını engellemek için maaşlarına zam yaptı.

İphone 3gs ve Sony için de oyun konsolları üreten Gou 7500 dolarlık bir sermaye ile başladığı elektronik donanım ürünleri ürerim işinde ilerleyerek 7 milyar dolarlık bir servetin sahibi oldu.

İşçi intiharları garip bir şekilde artmaya başlayınca işçilerini sıktığını anlayan Gou’nun neden bu kadar ucuza ürün mal ettiği de anlaşılmış oldu.

Firma şu anda Sony, Hewlett-Packart, Nokia ve Apple için donanım üretiyor. Müşteriler arasında Microsoft da var.

Kendi fabrikalarında intiharları azaltmak için psikolojik danışmanlık büroları kuran Terry Guo sosyal aktiviteleri düzenleyerek işçilerinin daha rahat bir ortamda çalışmaları çalışmalara başladı.

Ayda 88 dolara çalışan işçilerin intihar etme sebepleri belli. Terry Gou’nun cimriliği 11 işçinin intiharına sebep olurken kendi kasasına daha fazla dolar girişi sağladı.

Türkiye’de Hp ortaklığı ile fabrika kurmayı planlayan Gou acaba bizim yerli işçilere ne kadar ücret teklif edecek.

88 dolar mı yoksa ayda 176 dolar mı?

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.