Kriya Yoga Sanatı

78 views

Kriya Yoga aydınlanmaya giden en kısa yol olarak biliniyor. Evreni yaratan tek bir yaratıcı vardır ve o yaratıcı bizleri kendisini bulmak üzere belirli bir süre yeryüzüne göndermiştir.

Kriya Yoga felsefesinde karma ve reankarnasyon inancı mevcuttur.  Sakat doğmuş bir bebeğin adalet ve açıklama arayan zihinler için Kriya Yoga’nın cevabı ; karmadır. Kriya Yoga’ya göre sakat doğan bebek, önceki yaşamlarında ilahi yasaları bir noktada çiğnemiştir ve bir ceza olarak sakat doğmuştur. Yine de kendini düzeltmesi için bir fırsatı mevcuttur. Haline şükretmek ve geçmiş yaşamlarda ilahi yasaları çiğnemiş olmanın verdiği pişmanlıkla bu yaşamda iyi bir insan temiz kalpli bir insan yardımsever bir insan ve şükreden bir insan olmayı seçme şansına sahiptir. Ya da isyankar bir insan olarak yeryüzünde kötülük yaymaya çalışan ve geçici zevklerin peşinde koşturan bir insan olmayı da seçebilir. Sakat olarak dünyaya gelmesi ona verilen yeni bir şanstır. Kriya yoga karma felsefesi ile aynı zamanda insana erilen kısa hayatın cezasının sonsuza kadar ateşte yanmak olmadığını da savunur.

Akıl ve mantığı yatıştıran bu yaklaşım zihnin tüm sorularına aynı yumuşaklık ve ferahlıkta verilen cevaplar sayesinde Kriya Yoga batıda hızla yayılmaya başladı.

Kriya Yoga Bir Din Midir?

Kriya Yoga bir din değil, gerçeğe ulaşmanın bir yöntemidir sadece. Her dinden insan bu yöntemi uygulayabilir. Bu yöntem meditasyon anahtarını kullanır. Bir başka ifade ile derin derin tefekkürü…

Kriya Yoga ustaları “OM” mantrasını kullanırlar. Om kullanmak şartı yoktur. Bunun yerine Allah isimleri kullanılarak teşbih de çekilebilir. Önemli olan şey 3. Göze odaklanarak tasavvufta nefsi natıka denen bölgeyi açmaktır.

Alnın tam ortasındaki üçüncü göze odaklanarak okunan “om” mantrası  ile üçüncü gözün açılması hedeflenir. 3. göz açılınca astral alemlere geçiş başlar. Kriya Yoga sadece çok istekli ve dürüst insanların uygulayabileceği bir yoldur. Kriya yoga uygulayıcılarının tabiri ile bu iyi niyetli temiz insanlar iyi bir karmaya sahiptirler ve görevi tamamlayarak yani hedeflenen aydınlanma noktasına vararak dünyadaki görevlerini bir daha geri gelmemek üzere tamamlarlar.

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.