Kolesterol Diyeti

338 views

 

Kolesterol diyeti hakkında bilgi vermeden önce kolesterolün ne olduğunu kısaca açıklamak istiyorum.

 kolesterol kısaca en basit ifadeyle kanımızda bulunan yağları ifade eder.Kanımızda farklı formlarda bulunan kolesterol kan sıvımızda biriken yağlar olarak kan damarlarımızda tıkanmalara yol açar ve kalbin kan pompalamasına engel olurlar.

Yağlar vücudumuzda serbest olarak yağ asidi trigliserit veya kolesterol olarak serbestçe bulunmaktadır. Esasında kolesterolü üreten organımız karaciğerimizdir.

kolesterol özellikle hareketsiz yaşam tarzını benimsemiş insanlarda yüksek çıkmaktadır. Karaciğer tarafından hayvansal yağlar enerji olarak depolanmaktadır.  kolesterol iyi kolesterol ve kötü kolesterol olmak üzere iki kısımda incelenir.

kötü kolesterol oranı kanımızdan fazla olduğunda damarlarda tıkanmalar ortaya çıkar. Kan tahlillerinizde böylesi bir durumla karşılaşırsanız mutlaka önlem almanız gerekir. Kanımızda bulunan iyi kolesterol kanımızdaki yağları safra kesesine gönderir. Vücut bunu başaramadığında doktor tarafından verilecek Fenofibrat içerikli ilaçlar kullanılabilir. Elbette bu ilaçlar diyetle beraber kullanılır. Sadece ilaçlara bağımlı kalmak ve ilaçların uzun süreli kullanımı safra kesenize gönderilen yağların kristalleşmesine ve safra kesesi taşı oluşumlarına sebep olacaktır.

 

iyi kolesterolün yüksek olmasının tek yolu iyi bir diyet yapmak daha fazla egzersiz ve yaşama mümkün mertebe daha fazla  hareket katmak.

Şimdi gelelim kolesterol diyetine…

kolesterol diyeti hayvansal yağların kesmeye odaklı bir diyet… Bunun sebebini yukarıda açıklamıştık. Diyetin özünü anlamak için kolesterolü yükseltecek besinleri kesmekten geçer.

Bunun yerine bol bol sebze ve meyve tüketimi yeşil yapraklı lifleri bol besinler tüketmek önerilmektedir çünkü yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda lif bulunduğu için ve bu lifler kolesterolü kandan ayırdığı için önerilmektedir. Kolesterol diyeti yapan insanlar günde en az üç porsiyon meyve tüketmek zorunda. Yağsız peynir, tavuk buğulama ve ızgara çorbalar ve bol yeşillikle birlikte yaşama hareket katmak kandaki kolesterolü düşürmeye yardım edebilir.

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.