Mantardan Zehirlendim

176 views

Dün akşam saat 16:30 civarlarında yemekte iki gün önceden kalma tereyağda kavrulmuş mantar yedim. Marketten alırken tarihine dikkat etmemişim, pişirdiğim gün bitirmem gerekiyormuş meğer. 19:30 gibi Dora’yı emzirip yatırdıktan sonra kendim de uyumaya çalıştım ama yediklerimden biraz rahatsız sürekli geyirme isteği duyuyordum. 22:30 gibi Dora uyandı, onu tekrar emzirmek için odasına gittim. Emmeye başladığında çok ağır bir mide bulantısı ve kalp çarpıntısı hissetmeye başladım. Dora emmeyi bitirip tekrar uykuya daldığında onu yatağına zor koydum. Başım dönüyor gibiydi. Yan odada bilgisayarda olan eşime “Ben zehirlendim galiba” diyerek kendimi tuvalete zor attım.

Hemen kusmaya başladım. Kustukça kusasım geliyordu ve hatırladığım kadarıyla hayatımda ilk defa hem ağzımdan hem burnumdan kustum. Kısa süreli de olsa nefes alamamak beni çok korkuttu. Ardından ilk defa büyük tuvaletimi tutamadım. Vücudum zehiri her şekilde atmaya çalışıyordu. Eşim bana limonlu tuzlu ılık su yaptı. Onu içmek biraz rahatlatır gibi oldu ama yine de kusmaya devam etmek istiyordum. Biraz bekleyelim geçmezse hastaneye gidelim dedik. Kısa süre sonra yeniden kusmaya başladım ve artık karar vermiştik, hastaneye gidecektik. Dora uyuyordu, onu düşünüyordum. Ya sütümden ona da geçerse? İyi ki evimizde misafir vardı. Dolapta bekleyen fazlasını sağdığım sütümü çıkarıp onu güvendiğim misafirimize emanet ettim ve hemen evden ayrıldık.

Eşim sağ olsun iki poşet hazırladı bana o arada. Temiz hava iyi gelir diye düşünüyordum. Oysa yolda evde hiç kusmadığım kadar çok kustum o poşetlere. Ne yediysem çıkardım. Eşim neyse ki benim gibi çok sayıda mantar yememişti, sadece bir adet yemişti ve onun vücudu bunu kaldırdı, benim gibi etkilenmedi. Hemen evimize yakın hastanenin acilinin yolunu tuttuk. Hemşire gelip tansiyonumu ölçtü, tansiyonum yoktu. Ardından doktor geldi, şikayetimi dinledi. Serum vermeyi uygun gördü, bir de kan tahlili yapmak istedi. Bebeğim olduğunu, emzirdiğimi anlattım, bir şey olmaz dedi. Sütüm etkilenmezmiş. Hemşire damar yolu açarken ben sürekli Dora’yı düşünüyordum. Ya uyanırsa? Acaba misafirimiz ne kadar bakabilirdi…

Yarım saatte doktorun verdiği serum bitti, ben kendimi daha iyi hissediyordum, hemen eve gitmek istedim. Kan tahlili sonuçlarının çıkmasına daha bir saat vardı, doktorun dahili numarasını aldık, beklemedik. Neyse ki eve geldiğimizde Dora hala uyuyordu. İçim çok rahatladı. Bol bol su içtim ve uyumaya çalıştım. Sabah olduğunda tahlil sonuçlarım hazırdı ve temizdi. Sadece akyuvarlarım fazlaymış, bu da bir bakteriyel enfeksiyona işaretmiş. Türkçesi, basit besin zehirlenmesi ve kendi kendine geçecek. Midemin boşuğunu doldurmak için yarım yeşil elma ve pirinç mısır patlağı yedim. Ardından biraz zaman geçtikten sonra normal kahvaltı yaptım. Şimdi sabah 08:30 civarı kendimi çok daha iyi hissediyorum.

Tavsiyem emin olmadığınız mantarları tüketmeyin. Tadı çok güzel olsa da bozulmuş olabiliyorlarmış ve zehirlenmenize sebep olabilirler.

Herkese iyi haftalar diliyorum.

1987 yılında İstanbul'da doğdu. TED İstanbul Koleji'nden mezun oldu. ABD ve İspanya'da eğitimine devam etti. Uluslararası ilişkiler ve yüksek lisans özel hukuk mezunu. İngilizce, İspanyolca konuşuyor . Evli, bir çocuk annesi. Seyahat etmeyi seviyor.

6 Comments

  1. Çok geçmiş olsun Zeynep. Mantar gerçekten kontrol etmeden, kaynağını bilmeden yenilmemesi gereken bir ürün. Kendi kendine geçecek olması ve en önemlisi de Dora’ya bir etkisinin olmayacak olması içimizi rahatlattı.

  2. Çok geçmiş olsun tekefondan yazdığım için imla olayına pek girmiyeceğim dün akşam mantar çorbası yAptı annem bildiğimiz mantardan fakat kız kardeşim sabah 3 gibi istifrA etti bayağı bir kaçkez bizde birşey yok hastaneye gidelim dedim hanım efendi boru salarlar mideme diye gitmedi neyseki şimdi uyuyor nöbetçiyiz anlaşılan mantarı birsaha sakın evinize sokmayın bence yenilecek birşey değil bünyesi zayıflar özellikle dikkat etmeli tekrar geçmiş olsun

    • Çok teşekkür ederim Murat. Umarım kız kardeşin çabuk iyileşmiştir. Size de geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.