/

Dr. Göksel Aksu İle Diyaliz Üzerine Bir Röportaj

213 views

Diyaliz nedir ve ne amaçla kullanılır?

  • Diyaliz böbrek hastalıklarında bir tedavi şeklidir.  Akut böbrek yetmezliği,  son dönem böbrek yetmezligi, potasyum değeri yüksek olup medikal tedaviye cevap vermeyen hastalarda,  ileri metabolik  asidozda, mantar zehirlenmelerinde, kalp yetmezliğinde aşırı sıvı yükünün  düşürülmesi için vb. hastar için kullanılabilir…

Diyalizin çeşitleri nelerdir ?

  • Hemodiyaliz ve periton diyalizi olarak ikiye ayrılır. Ama bunun yanında hemoperfüzyon ve hemodoyafiltrasyon  gibi özel durumlarda kullanılması gereken çeşitleri de vardır.

Kimler diyalize girer?

Kronik ve sürekli olarak girmesi gerekenler son dönem böbrek yetmezliği olup nefrolog  tarafından diyalize girmesi gerektiği belirlenen hastalardır. Ama  bunların yanında akut durumlarda da (ABY, potasyum yuksekligi, metabolik Asidoz vb… diyaliz tedavisi alması gerekli olabilir.

Diyalize girme süresi nedir?

Kronik devamlı girenler  genelde haftada üç  gün dörder saat olarak diyalize girer . Ama yüzde beş altı  civarında da haftada 2 veya 1 hemodiyalize giren hasta vardır.

Hangi tetkiklerle diyalize karar verilir?

Böbrek fonksiyon testlerine(bun kreatinin  potasyum vb…  Böbreğin ne kadar çalıştığını belirleyen testlere ; kreatinin klirensi, ultrason, biyopsi kan gazına göre, hastanın genel durumuna göre karar verilebilir.

Diyaliz hastası aktif yasamına devam edebilir mi?

Hastanın kendi diğer kronik hastalıklarına göre değişebilir.
Örneğin: Genç ve başka bir hastalığı yoksa  aktif hayatına devam edebilir.  Genelde diyaliz hastaları ileri yaş ve beraberinde şeker, tansiyon ve kardiyak problemleri olduğu için normal bir yaşam kalitesine sahip değillerdir ama hastalara yürüyüş yapmalarını ve hayatlarına aktif devam edebildikleri sürece yapmalarını  isteriz ki çabuk düşkünleşip yatağa mahkum kalmasınlar .

Diyaliz ne zaman sonlandırılır?

Kronik diyaliz hastasında hasta böbrek nakli olursa  diyaliz olmasına gerek kalmaz diyaliz tedavisine son verilir. Kronik diyaliz hastaları bunun dışında yaşam boyu diyaliz tedavisi almak zorundadır.   Akut durumlarda ise durumu düzelinceye kadar diyaliz tedavisi alır  ve akut durumu düzelince diyaliz tedavisi kesilir.

Diyalizde yasam süresi nedir?

Diyaliz hastalarının  kronik diğer rahatsızlıklarına bağlı olmakla birlikte diğer kronik hastalara göre daha kısadır.
 Ancak son yıllardaki gelişmelerle makine ve filtrelerle daha iyi bir diyaliz ve yasam surelerinde  ciddi iyileşmeler olmuştur .

Diyalize giren hasta sayısı  ne kadardır?

Diyalize giren hasta sayısı  son yıllarda giderek artmaktadır. Bunun çeşitli sebepleri vardır,  diyalizde yaşam süresinin uzaması, şeker tansiyon ve diğer kronik hastalarında yeni tedavilerle yasam sürelerinin artmasıyla komplikasyon olarak böbrek yetmezliği gelişmesinde artmakta olup diyaliz hasta sayısının artmasında ciddi katkı sağlamaktadır.   Son çalışmalarda Türkiye genelinde elli beş altmış  bin diyalize giren hasta vardır.

Diyaliz tedavisi ücretlimi peki Göksel Bey?

Devlette ve özel diyaliz merkezlerinde hastalardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir,  tüm tedavileri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Hastalar diyaliz merkezlerine nasıl ulaşımı sağlanmaktadır?

Özel diyaliz merkezleri ücretsiz hasta servisleriyle evden alıp eve bırakmaktadır ve herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Son olarak diyaliz hastalarımıza  neler  söylemek istersiniz ?

Şunu üzerine basarak belirtmek isterim ki morallerini her zaman yüksek tutsunlar onlara verdiğimiz programa uysunlar ilaçlarını düzenli olarak kullansınlar ki  bu süreçte yaşam standartları daha kolay daha rahat olsun.  Eğer   ilaçları düzenli kullanmaz takiplerini düzenli olmaz ve beslenmelerine dikkat etmezlerse yaşam standartları üzgünüm ama sor olacaktır.  Diyaliz bir tedavi şeklidir ve sorumluluklarını düzenli bir şekilde yerine getirmeleri önceliğimizdir.
Tüm diyaliz hastalarımıza sağlıklı günler diliyorum.

Ece Çelik 1988 Trabzon doğumlu. 2008 itibariyle istanbul'da ikamet etmiş bulunmakta. Özel bir hastanede güzellik uzmanı ve estetisyen .

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.