Farkında Olmak

336 views

Farkında olmak farkındalık kazanmak bu yaşamda bizim mutluluk ve huzur elde etmek adına tüm hayatımıza getirebileceğimiz bir ışıktır.

Farkında olmak; kesintisiz farkında olmak hata yapmayı ortadan kaldırır ve verilen her karar; sık ve ustaca dokunmuş bir halı gibi sonunda güzel bir hayat yaşamış olmaya hizmet eder.

Farkındalık hakkında güzel bir Buda hikayesi vardır. Buda aydınlandıktan sonra etrafındaki kalabalıklardan hayata dair sorular akmaya başlar.

Nasıl kızmayabiliriz? Kendimizi nasıl frenleyebiliriz? Nasıl kendimiz olabiliriz? Nasıl nasıl nasıl…

Tüm bu sorulara Buda tek bir cevap vermiştir: Farkında olun!

Buda’nın yardımcısı Ananda bu cevabın nedenini öğrenmek ister. Usta her gelen şikayete aynı cevabı veriyorsun. Herkese farkında olun diyorsun. Bu nasıl oluyor?

Buda cevap verir:

-iki bin kişi uyursa iki bin farklı rüya görür ama uyandıklarında tek bir dünya görürler. Bana gelip rüyadan nasıl kurtulmam gerekir diye sorarsan; ben de sana uyanman gerekir derim.

Farkındalık ışığı hayata odaklandığında insan yaptığı her hareketin bilincinde olur ve hata yapmaz.

Farkındalık Nasıl Kazanılır?

Bu sorunun cevabı basittir ve basit olduğu için anlaşılmamaktadır. Çünkü anlamak isteyen zihin problem ve karmaşa yumağı ister. Problem üretmek ve çözmek ister. Hiçbir zaman durağanlığa sadeliğe gelemez. Oysa yapılacak iş çok basittir. Bir işi yapmadan önce sürekli olarak ben doğru mu yapıyorum diye sormak ve sezginin vicdanın sesine kulak vermek farkındalığın kendisidir.

İnsan Unutur!

Başlangıçta evet, insan unutur ama bunu hayatının odağına getirirse yavaş yavaş farkındalık tüm davranışlarını kuşatmaya başlar.İnsan hata yapmayan bir varlığa dönüşür. Çünkü her adımını zihninin mantığının egosunun önderliğinde değil, bizzat kalbinin sezgisinin ve kalbin bir çocuğu olan zekasının önderliğinde atmış olur. Hangi karar aşamasında olunursa olunsun insan öncelikle bir işi yapmadan önce ben şimdi ne yapıyorum diye sormalıdır. Başkasına değil sadece kendine sormalıdır. Bu soru ona farkındalık kazandırır.

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.