Yenilenebilir Enerji Kaynakları

54 views

 

Yenilenebilir enerji kaynakları dünyanın hızla tükenen enerji kaynaklarına bir alternatif olarak günümüzde araştırılması gereken bir konu haline gelmiştir.

Dünyanın ihtiyaç duyduğu enerji her sene yüzde 6 oranında artmaktayken mevcut  enerji kaynakları hızla tükenmektedir. önümüzdeki asırda bütün enerji kaynaklarımız tükenme ile yüz yüzdedir. Özellikle doğalgaz ve petrol kömür kaynakları önümüzdeki asırda tamamen tükenmiş olacaktır.

Büyük bir hızla gelişen sanayi enerji kaynaklarını hızla tüketmektedir. Durumunu önceden fark edilmiş olması yenilenebilir enerji kaynakları alanında bizleri yeni araştırmalar yapmaya yöneltmelidir. Hızla kirlenen dünyayı daha temiz hale getirmek ve kendi kendini yenileyebilen kaynakları üretmek bir lüks değil bir ihtiyaç haline gelmiştir.

 Hangi kaynakları kullanabiliriz?

Hali hazırda güneş enerjisi rüzgar enerjisi hidrolik enerjisi ve biyokütle enerjisi kendi kendini yenileyebilen enerji kaynakları olarak kullanılabilirler. Gelişmiş ülkelerde bazı araştırmalar yapılmış ve istatistikler 2080 yılında kendi kendini yenileyebilen enerji kaynaklarının kullanımının yüzde 80 civarında olacağını göstermektedir. Önümüzdeki 60 veya 70 yıl içerisinde sadece güneş enerjisi alanında ticaret hacmi 1 trilyon dolara yaklaşacaktır.

Kendi kendini yenileyebilen enerji kaynakları konusunda ülkemiz çok şanslı bir ülkedir çünkü yeraltı ve yerüstü enerji kaynaklarımız  çok fazladır. İhtiyaç duyduğumuz şey gerekli donanım ve eğitilecek elemanlardıri Elbette bu iş için kaynak ayrılması gerekmektedir.

Ülkemizde halen Bozcaada ve Gökçeada da rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretilmektedir. Bir rüzgar gülünün hemen hemen hiçbir masrafı yoktur senede bir rüzgar gülünün dönüşünü kolaylaştıran mekanik aksamın gres yağı ile yağlanması dışında herhangi bir masraf bulunmamaktadır.

Ülkemiz dört bir yanında aynı gün içinde farklı mevsimlerin yaşanabildiği orta doğunun ve dünyanın cenneti konumundadır. özellikle Güneydoğu Anadolu bölgemiz en fazla güneş gören bölgemizdir ve güneş enerjisi alanında sadece Güneydoğu Anadolu bölgesinde kullanılacak donanım ve ekipmanlar bütün ülkenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olacaktır.

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.