Yaprak Faydaları

249 views

 

Zeytin Yaprağı faydaları:

Şifalı bitkiler aleminin en faydalı bitkilerinden olan zeytin yaprağı yüzyıllar öncesinde Girit ve antik Mısır’da da hekimler tarafından kullanılırdı. Geçen yüzyıla kadar zeytin yaprağı ezilerek ve kaynatılarak yoğun bir şurup haline getirildikten sonra ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanıldı.

Zeytin yaprağı üzerine yapılan araştırmalar her aşamada zeytin yaprağının farklı bir yüzü ile karşılaşıyorlar. Hiçbir yan etkisi bulunmayan zeytin yaprağının kan şekerini düşüren ve hipertansiyonu düzenleyen bir etkisi daha var.

Zeytinin ve zeytin yağının bulunmaz bir nimet olduğu zaten malum ama yaprağının da apayrı bir şifa kaynağı olduğu bilgisi yeni bir bilgi…

Grip nezle gibi soğuk algınlıklarında, basur tedavisinde ve hatta ishal tedavisinde bile başvurulan bir çözüm olan zeytin yaprağı bir yıl raf ömrü ile tüm evlerin bitkisel ecza dolaplarında olması gereken bir ürün.

Portakal Yaprağı Faydaları:

Tabiatın bize sunduğu faydalı bitkiler gün geçtikçe bilim insanları tarafından daha dikkatli incelenmeye başlıyor. Yapılan incelemeler bitkilerin birer şifa kaynağı olduğu yönünde.

Portakal yaprağı da bu bitkilerden. Kabızlık şikayetiniz varsa taze ve yeşil portakal yaprağını kaynatarak suyunu içebilirsiniz. Portakal yaprağı Luteolin ve hidroksiprolin içermektedir. Bu maddeler sindirim sistemimizi uyarmakta ve bağırsaklarımızın daha verimli çalışmasına olanak sağlamaktadır. Kısık ateşte 7 dakika kaynatacağınız portakal yapraklarına başka bir şey ilave etmeden ılımaya bırakın. Sabah aç karna bir bardak içerseniz gün ortasına varmadan rahatça tuvalete çıkabilirsiniz. Kabızlığa çok iyi gelen portakal yaprağı taze ve yeşil seçilirse faydalı olabilir.

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.