Saç Dökülmesinin Genel Nedenleri

257 views

Estetik güzelliğimizi ve estetik bütünlüğümüzü koruyan ve belirginleştiren en önemli aksesuarımız olan saçlarımız ne yazık ki ölünceye dek canlılığını koruyamıyor. Hemen her gün her insanda 40-50 tel saç dökülüyor. Fiziksel görünümümüzü etkileyen en önemli unsurlardan biri olan saçlarımızın genel dökülme nedenleri şöyle sıralanabilir.

B Vitamin Eksikliği : B vitamini canlı ve parlak saçlara sahip olmamız için gerekli bir vitamindir. B vitamini eksikliği saçların dökülmesini kolaylaştırır. Saçlar mat kırılgan bir görünüme bürünür.

Tiroit Hastalığı: tiroit hastalığı olanlarda tiroit bezi düzgün çalışmayabilir. Hormonal dengedeki bozukluklar en hassas bölgelerimizden biri olan saç derimize de etki eder. Yeterince beslenemeyen saçlar yavaş yavaş canlılığını kaybeder.

Saç derisini bir tarla saçları da yeşeren bitkiler olarak düşünmek yanlış olmaz. Toprak yeteri kadar mineral ve diğer faydalı bileşenler barındırmazsa bitkiler topraktan gerekli besini alamamış olurlar. Aynı şekilde saçlarımızı besleyen saç derimiz kılcal damarlarla taşınan oksijen ve besinlerle ayakta duruyor. Yetersiz beslenme tüm vücudumuzda olduğu gibi saç derimizde de düzensizliklere sebep olur. İyi beslenemeyen saç derisi saçları da iyi besleyemez.

Diyet yapmak: Diyet yapmak karbonhidrat-protein ve yağ asitlerinden birini ya da aynı anda bir kaçını kısmak demek. Oysa saçlarımız proteinden oluşmuştur ve protein eksikliği saçların dökülmesi için iyi bir nedendir. O nedenle diyete başlamadan önce saçların ihtiyaç duyacağı besinleri kısmayacak programları uygulamak iyi olacaktır.

Hormon Etkisi: Doğum kontrol hapları vücudun hormon dengesini bozabilir. Bozulan denge saç derisinin de iyi beslenmemesine sebep olur. Hormonal dengesizlikler saç dökülmelerinin en belirgin nedenleri arasındadır.

Kanser İlaçları: Kanser hastalığını tedavi ederken kullanılan ilaçların yan etkisi saçların da dökülmesine neden olur. Fakat bu durum geçicidir.

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.