/

Konya Bilim Merkezi

1315 views

Fotoğraf Konya Büyükşehir Belediyesi resmi internet sayfasından alıntıdır.

TÜBİTAK desteğiyle kurulan Konya Bilim Merkezi, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2014 yılında açılmıştır. Konya Bilim Merkezi aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası standarttaki ilk bilim merkezi olma özelliğini taşıyor.

İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır.” ilkesiyle temelleri atılan bilim merkezi, kurulduğu ilk yıldan beri her yaştan bilim sevdalısına kucak açıyor.

Girişte bilim merkezi hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldıktan sonra dilerseniz rehber ile merkezi gezebiliyorsunuz. Sağ tarafta hem çocuklar hem de yetişkinler için deney setleri, çeşitli kitaplar, dergiler, teleskoplar, mikroskoplar ve hediyelik eşyaların bulunduğu mağaza bulunuyor. Sol tarafta ise Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kafe’m işletmesi var.


Merkezin Planetaryum bölümünde 3 boyutlu film izleme olanağı sağlanıyor, ücret ise 26 yaşından küçükler için 1 lira, büyükler için ise 3 lira. (Biz “Görünmeyen Dünyanın Gizemi” filmine girdik.)

Merkezin içinde bilim sevdalıları için ve toplum bilincinin arttırılmasını amaçlayan çeşitli deneylerin bulunduğu sergiler var. Bunlar, “Bilimin Sultanları, Dünyamız, Evrenimiz, Vücudumuz, Yeni Ufuklar ve Temel Adımlar.”

Temel Adımlar sergi galerisinde kurulmuş düzeneklerde bizzat gözlemleyerek deneyler yapılabiliyor. 

Merkezin dışında ise Minia Selçuklu ve Açık Hava Sergisi kısımları var. 

Merkezde bunların dışında birçok laboratuvar, atölyeler, konferans ve toplantı salonları mevcut.Kelebekler Vadisi ile canlı bağlantı


Aerojel, tüy kadar hafif olan bu madde havacılık ve uzay sanayisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanacak.

Güneş Sistemi gezegenleri
Yıldız takımları
Işık kirliliği ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Uzayda yer çekimi olmadığı için astronotlar bu şekilde bir yere bağlı olarak uyuyorlarmış.


Uzay simülatörü


Bulunan malzemelerle kendi roketimizi yaptık. 
El, kol ve baş hareketlerini algılayıp taklit edebilen robot.
Bilimin Sultanları sergisinden Hezarfen Ahmet Çelebi
Tıp insanlık kadar eski bir ilim aslında, şimdi “modern”Cezeri’nin filli su saati


Fotoğraflarda gördüğünüzün kat kat fazlasını yerinde yaşamak için bilim merkezine 34 numaralı otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Aşağıya bilim merkezi resmi sitesini ve konumunu bırakıyorum. Zira grup olarak gidecekler için önceden randevu almak gerekiyor.

Projenin planlanmasında, uygulanmasında ve merkezin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Rehberimiz Zehra Hanım’a da ilgi, alaka ve sabrından dolayı ayrıca teşekkür ederim.

http://www.kbm.org.tr

https://goo.gl/maps/DBGY1XkqUXo

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.