Doktor Ali Bey ile Merak Edilenler

2282 views

Sevgili okurlarım ,

Bugün mevsimlerin kendisini gösterdiği en güzel dönemlere girsek de maalesef  yaygın olan virüs yüzünden zor günler geçiriyoruz .   Bu dönem de sağlığımızın değer ve kıymetini daha çok anlamış olduk .  Bazı basit gördüğümüz durumların aslında hayatımızı ne kadar etkilediğinden bahsetmiyorum  bile . 😢

Bu zor geçirdiğimiz dönemde sizler için özel Erdem hastahanesi KBB  uzmanı Op. Dr . Ali  Rahimi  doktorumuzla buluştum.  Merak ettiğiniz ve genelde sıkça sorulan soruları kendisine sorduk.  Hadi bakalım hep birlikte kendisi ile hem tanışalım hemde sorularımızı soralım 🙂

 

Merhaba Ali bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz ?

Merhaba ben doktor Ali Rahimi .  Urumiye  doğumluyum . Hacet tepe  üniversitesi tıp fakültesinden mezun olduktan sonra   hacet tepe  kulak burun boğaz ana birim dalında  ihtisasımı  aldım .  Daha sonra İstanbul’un çeşitli  hastahanelerinde  kulak burun boğaz uzmanı ve başhekim olarak çalıştım.  Şuanda Çamlıca Erdem hastahanesinde kulak burun boğaz uzmanı olarak görev yapmaktayım.

 

Ali bey ilk soruma geçiyorum.  Nistagmus  nedir?

Vertigo  hastalarının tanısını koymak için beyin üzerine yaptığımız gözde ki bir işarettir.  Parmağımızı gözün önüne tutup sağa sola hareket ettiğimizde gözde çakma olur. Hangi tarafa atma olursa vertigo o kulaktan kaynaklanıyor. Bu her hastada görülmek zorunda değildir.

 

Kulak Zarı Hangi Durumlarda Delinir? 

Kulak zarı en çok çocuk enfeksiyonlarına bağlı olarak delinir.  Bu eskiden çok yaygın olan bir sorundu .  Ancak antibiyotiklerin gelişmesi ülkenin ilerlemesi herkesin doktora ulaşmasıyla kulak zarı delinmesi çok azaldı. Kulak zarına tüp takmakta kulak zarının delinmesini ve çökmesini engelleyen en önemli faktörlerdendir.  Artık çok görülmüyor.

 

En Çok Merak Edilen Sorulardan Bir tanesi Bademcik  Ameliyatı  Zararlı mı?

Vücudumuzda olan lenf bezleri yaklaşık iki milyon kadardır. Bu lenf bezlerinin iki tanesine bademcik diyoruz. Boğazımızın içinde beş bademcik vardır.  Bunların ikisi tonsil paletin yani sizin bademcik dediğiniz, üçüncü geniz eti dördüncüsü dil kökü beşincisi de daha çok faranjitin adıyla duyduğunuz bademciktir.  Bademcik işlevini yitirdikten sonra romatizmal hastalıklara yol açar. Sık sık iltihaplanması kronik ağız kokusuna ve vücutta kronik bir yorgunluğa yol açar.  Bu sebeple bademcik alınması doğru tanı konulursa faydalı bir işlemdir.  Herhangi bir zararı vücut için yoktur.

 

Kulak Çınlaması İşitme Kaybı Yapar mı?

Hayır işitme kaybı kulak çınlaması yapar.  Kulak çınlaması sizin duyduğunuz ama bizim duymadığımız ölçemediğimiz bir sestir.  Onun için biz çınlamayı değil çınlamanın altında yatan çapan oğluna bakarız. İşitme kaybı var mı? kulak zarı sağlam mı? orta kulakta sıvı kaybı var mı?  dış kulak yolunda kir var mı? beyinde tümör var mı? bunların hepsini inceleriz çınlamanın olup olmadığı yerine herhangi bir hastalık var mı ? ona bakarız. İşitme kaybı hangi frekansta ise o frekansta çınlama olur.  Çınlamanın çok bir tedavisi yoktur.  Birinci şartımız hastanın bu çınlama sesine alışması gerekiyor.

 

Vertigo nedir ?  Meniere  arasında ki fark nedir ?

Vertigo aslında bir hastalık değildir.  Latince baş dönme kelimesinin tercümesidir.  Bazı insanlar başı dönüyorsa  ”benim vertigom var” der.  Bu latince bir kelimedir. ”baş dönmem var” derse aynı amaca çıkar.

Menire hastalığı doktor  Prosper Meniere ‘nin tanımladığı üçlüdür.  Kulakta baskı , işitme kaybı ve baş dönmesiyle birlikte olursa buna meniere  denir.  Diğer her şey baş dönmesi yapabilir.  Biliyorsunuz tansiyonunuz şekeriniz düştüğünde başınız döner.  Nezle olduğunuzda halsizlik olduğunda   ”ay benim başım döndü ” dersiniz.  Bunların hepsi vertigo değildir.   Vertigo  çok şiddetli olur ve insanın dengesini bozar.  Bunun tedavisi de ilaç ve baş boyun hareketleriyle yapılabilir.

 

 Uyku apnesi nedir ? Riskleri ve Belirtileri Nelerdir ? 

Horlama yalnız bir gürültü değildir.  Horlamanın gürültüsü sizin çevrenizde ki insanları etkiler. Horlamanın diğer önemli bir kısmı bir gece nefesin kesilmesidir.  Apne nefes kesilmesi demektir.  Uykuda kesilen nefes kesilmesine uyku apnesi deriz. Bizim için tehlikeli olan horlamanın gürültü kısmı değil apne kısmıdır.  Eğer apneniz varsa bu kardiyovasküler  kalp damar sistemi  ve  beyin sistemini çok etkiler.  Horlama, beyin kalp akciğer ve bir çok organı etkiler.  Kişinin performansı düşer kilo kontrolünü kaybeder ve horlaması daha da artar. Bu bir kısır döngüdür ve bunu kesmek gerekir.  Horlama tedavisinde doktorun üzerine düşen görevler ve  hastanın üzerine düşen görevler vardır  en önemlisi de  kilo vermektir.  Alkol kullanmamak  , antidepresan  ilaçlarını gece almamak ve   spor yapıp kasları güçlendirmektir .  Eğer burun da , boğaz da , gırtlakta herhangi bir tıkanma varsa cerrahi yöntem veya gerekirse  ”cpap” dediğimiz uyku pompalarıyla bu horlamayı keseriz.

 

SON SORUM BURUN ESTETİĞİ NEDİR VE HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR ? 

Aslında burun estetiği aşırı oyulmuş aşırı kaldırılmış burun değildir.Burun estetiği burunun yalnız hatalarını gidermektir. Ben hep söylerim ”güzel burun diye bir şey yoktur.Güzel kadın yakışıklı erkek diye bir şey vardır. burun yüzün ortasında doğal durur. dikkat çekmez.”Kadın güzelse ” ay ne güzel bir ameliyat yaptınız”derler. Erkek yakışıklıysa ”ay ne güzel bir ameliyat yaptınız”derler.  Ama burnun güzelliği olmaz. Burun yalnız doğal olur. Onun için burun ameliyatlarında en ihtiyacımız olan şey burnu ameliyat olduğu belli olmayan rahat nefes alabilen bir şekilde yaratmaktır.  Onun için biz her zaman burun ameliyatına iki kişi giriyoruz.  Plastik cerrah ve kulak burun boğaz.  Böylece fonksiyonel estetik cerrahi yapıyoruz.  Kişi hem rahat nefes alabiliyor hem de burun şekli düzelmiş oluyor. Buna ”rahat nefes alan estetik burunlar”diyoruz😊

Ece Çelik 1988 Trabzon doğumlu . Özel bir hastanede güzellik uzmanı ve estetisyen .

1 Comment

  1. Uzmanlar koronavirüs aşısı bulunmadığı sürece önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylemektedirler. Diğer ülkeler 2. dalgadan korkmaktadırlar ülkemize 2.dalga veya önümüzdeki kış aylarında tekrarlayacak olursa Gıda ürün tedarik zinciri bozulmayacaktır. Uzun mesafe nakliyat yapanlar havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri gerekli önlemleri alarak bizlere güzel çözüm bulacaklardır. Şehirler arası nakliyatyapanlar sebze meyve ve diğer gıda alışverişin devam etmesi için çalışmalarına devam edecektir. Her platformda bu şekilde bilgilendirme yapılması insanlarımız için önemli olduğunuz düşünmekteyim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.