/

Tübitak Sage NEB (Nüfuz Edici Bomba)

514 views

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu(TÜBİTAK) Savunma Sanayi Araştırma Geliştirme Enstitüsü(SAGE) savunma sanayi alanında geliştirdiği önemli projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmeye devam ediyor.
“Ulusal Savunma için Ulusal Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını yürüten TÜBİTAK SAGE 07.05.2013 tarihli basın bildirisinde MKEK ortaklığı ile geliştirilen,yer üstü ve yer altı hedeflere karşı yüksek etkili CBU-10E/B lazer güdüm kiti ve yine farklı olarak geliştirilen Hassas Güdüm Kiti ile uyumlu olan Nufüz Edici Bomba(NEB)’in seri üretimine başlandığını duyurmuştu.

NEB’in genel özelliklerine bakacak olursak;
*Düşük çarpma hızlarında bile yüksek delme etkinliği
*İkinci hedeflere karşı yüksek etkinlik
*Programlanabilir ateşleme zamanları
*Farklı hedeflere karşı kullanabilme özelliği
*MK-84 GMB(Genel Maksat Bombası) ile uyumlu tüm güdüm kitleriyle uyumlu kullanabilme
*MK-84 GMB(Genel Maksat Bombası) taşıyabilen tüm uçaklardan atılabilme

Genel özelliklerini göz önüne alacak olursak NEB’in, terör unsurlarını imha etmede yüksek etkinlik sağladığını ve dünyadaki benzerlerinden daha etkin olduğunu söyleyebiliriz. NEB aynı zamanda yüksek pazar potansiyeline de sahiptir.
NEB’in hedef tipleri arasında uçak pistleri,baraj ve köprüler,radar antenleri,sabit füze batarya ve uçakları,petrokimya depoları,sığınaklar,hangarlar ve komuta kontrol merkezleri bulunmaktadır.

Temel Özellikler:
*Boy: 2600 mm
*En Büyük Çap: 457.2 mm
*Ağırlık: 870 kg
*Patlayıcı Tipi
Ön Delici : PBX-110
Ana Delici : PBX-109
*Tapa
Ön Delici : ONUR-1 MOD 4
Ana Delici: FMU-152 A/B

NEB,Makina ve Kimya Enstitüsü Kurumu tesislerinde üretildikten sonra F16 sertifikasyon çalışmaları Eskişehir 1.Ana Jet Üs Komutanlığı,1.Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı’nda yapıldı. Mühimmat testleri ise 1.Ana Jet Üs K.lığı’nda kurulan 401.Test Filo’da gerçekleştiriliyor.

Terörle mücadelede etkin olarak kullanılan NEB’in planlanmasında,geliştirilmesinde ve üretilmesinde emeği geçen herkese yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.


Fotoğraf için Cem Doğut’a çok teşekkür ederim.

Efsane görüntüler için;
https://www.youtube.com/watch?v=w51jHkDRnxw

 

1 Comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.