/

Tarihî Kızlarağası Hanı

615 views

Tarihî Kızlarağası Hanı,Ege’nin incisi İzmir’in Konak ilçesi yani merkezinde Tarihî Kemeraltı Çarşısı’nda bulunuyor.
1744’te Hacı Beşir Ağa tarafından tam deniz kenarında yaptırılan bu han,zamanın önemli ticaret yerlerinden biri olarak kullanıyordu.

Geniş bir alana yayılan Han’ın alt katında bugünkü adıyla Cevahir Bedesteni,kuzeyinde Bakır Bedesteni ile Çuha Bedesteni ve doğusunda ise bir koridor uzanıyor.
Zamanında hanın zemin katı depolama ve ticaret amacıyla kullanılmaktaydı. Bu han tüccarlar için önemli bir uğrak yeriydi. Hana inen kervanların yükleri burada boşaltılır ve ihraç edilmek,dükkanlarda satılmak veya depolanmak üzere çeşitli amaçlarla ayrılırdı. Ayrılan bu mallar han ve mahzenlerde muhafaza edilirdi. Tüccarlar yük hayvanları ile burada konaklayabilirlerdi.

Han’ın üst katında geceleme amaçlı kullanılan bodrumu olan,ahşap tabanlı odalar bulunmaktaydı. Denizin kenarında,limanın arka tarafında olması hanın ciddi manada önemini göstermektedir ve bu yüzden hep canlı,dinamik kalmıştır. Zamanla denizin doldurulmasından dolayı han sahile 300-400 metre mesafede kalmıştır.

Günümüzde birçok hediyelik eşya,özellikle gümüş takı üzerine dükkanlar bulunmaktadır. Üst katta ise bazı hediyelik eşya dükkanları dışında gümüş imalat dükkanları yer almakta. Çevrede yine aynı şekilde baharatçılar,balıkçılar,tekstil mağazaları bulunuyor.
Hanın Çuha Bedesten arka giriş kısmında muhteşem tatta Türk kahvesi,nargile içebileceğiniz,tavla oynayıp ve yemek yiyebileceğiniz yerler de mevcut. Turistik yer olmasına rağmen fiyatların makul ve genel olduğunu söyleyebilmek mümkün.
Konum: https://goo.gl/maps/FbrMB7Jm3gnGitmişken de yakınlardaki Şerbetçibaşı’nda bir “atom” içmenizi tavsiye ederim. (Atom; portakal,çilek,kivi,havuç,elma suyu karışımı ve mevsimine göre ilave nar,kavun suyu)
Sağlıcakla kalın… 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.