/

Türk Hava Kurumu Kurban Derilerini Ne Yapıyor

2550 views

Malum önümüz bayram. Her kurban bayramında deri toplayan THK görevlilerini görünce “Türk Hava Kurumu bu derileri ne yapıyor?” diye düşünmeden edememişizdir. 6 yıl boyunca bu işlerde gönüllü olarak çalışan biri olarak bu yazı vesilesiyle Türk Hava Kurumu’nun bağışlarla neler yaptığı hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

Havacılık sanayisini kurmak ve sportif, askeri, sivil havacılığın gelişmesini sağlama misyonuyla Ankara merkezli kurulan Türk Hava Kurumu 1925 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir.
THK, pul satışı, şube etkinlikleri, üye aidatları, kurban derisi ve fitre-zekat toplama faaliyetleri ile kendine gelir sağlamakta ve bağışlarla ayakta durmaktadır.


THK bu gelirlerle gençlere ücretsiz havacılık kursları veriyor, yangın söndürme uçakları alarak yurtiçi ve yurtdışı yangınlara müdahale ediyor, Hava Harp Okulu öğrencilerine çeşitli kurslar veriyor, mübadele programı ile yurtdışına öğrenci gönderiyor, hava ambulans filosuyla 7/24 hizmet veriyor.


THK bünyesindeki CL-215 Bombardier ve M-18 Dromader yangın söndürme uçaklarıyla 2000’in üzerinde orman yangınına müdahale etmiştir. Bunlardan biri de İsrail yangınıdır.

http://www.thk.org.tr/ihaleler/item/950-israil_yangin

THK ambulans helikopterleri T.C. Sağlık Bakanlığı ile ve yangın söndürme uçakları T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile koordineli olarak ihtiyaç halinde yurdun her yerine hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Türk Hava Kurumu ve uçan Türk gençliğine destek olmak için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

http://www.thk.org.tr/bagis_yap/itemlist/category/173-bağışlar

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.