Hadi Yazmaya Başlayalım!

385 views

Merhaba! Henüz çok yeni olduğumuz için bu yazıyı okurlara değil, siz yazar arkadaşlarıma ithafen yazıyorum. Oldukça uzun zamandır aklımda olan bu çok yazarlı blog projesini nihayet hayata geçirebildim. Yaklaşık 16 senedir internet ile, 7 senedir bloglar ve blog yazarlığı ile haşır neşir olan ve halihazırda kişisel blogunda yazan biri olarak, bir şeyler yazabileceğine inandığım arkadaşlarım olan sizleri hem bu konuda cesaretlendirmek, hem de zaten var olan yazma yeteneğinizi keşfetmenize vesile olmak istedim.

Hepimiz ilkokulda ya da lisede bir şekilde kompozisyon yazmışızdır. Kompozisyon yazarken uymamız gereken bir yol haritası vardır. Önce bir konu üzerinde yoğunlaşmamız, sonra yazacaklarımızı kafamızda tasarlamamız, daha sonra yazımıza uygun bir başlık bulmamız ve nihayet giriş – gelişme – sonuç şeklinde bir kompozisyon oluşturmamız gerekir. Blog yazarken de hemen hemen aynı şekilde hareket ederiz. Fakat blogların kompozisyondan farkı, yazılarınızın binlerce kişiye ulaşması ve insanlar tarafından yorumlanabilmesidir. Bu bağlamda blog yazmak insanların kendini gerçekleştirme ihtiyacını da karşılamış olur.

Dakika.org için oldukça sade bir tasarım ve kullanım kolaylığı sağlayan bir sayfa düzeni seçmeye dikkat ettim. Çünkü bu blogda her zaman içerik ön planda tutulacak. Bunun dışında ön planda olması gerektiğine inandığım kısım, siz değerli yazarların fotoğraf ve adlarının bulunduğu liste oldu. Çünkü bu blogun her türlü hiyerarşiden uzak, hepimize ait, özgür bir alan olmasını istiyorum. Yazarlar arasında, normal şartlarda dünya görüşleri tamamen zıt ve çok farklı fikirlere sahip arkadaşlarım var. Bu blogu güzel yapan da asıl bu zaten.

Siteye bir yazı eklemek ya da profil bilgilerinizi düzenlemek için sitenin üst sağ tarafında bulunan kilit sembolüne tıklayarak ulaşabileceğiniz yönetim panelini kullanacaksınız. Her birinize özel mesaj yoluyla bir kullanıcı adı ve şifre gönderdim. Sitenin genel görünümünü belirlemek ve şu anda sitede kayıtlı olan tüm yazarların sayfada görünmesi için herkese birer adet geçici taslak yazı ataması yaptım. İlk yazılarınızı girdiğinizde bu taslak yazılar silinecek.

Yazı yazarken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var, onları sıralamak istiyorum.
  1. Yazılarımızın yasal olarak suç teşkil edebilecek öğeler (hakaret, müstehcen içerik vb.)  içermemesine dikkat edelim.
  2. Yazı başlığımızın çok uzun ya da çok kısa olmamasına dikkat edelim. Başlıkta her kelimenin ilk harfinin büyük olması da hoş bir görüntü yaratır.
  3. Yazı için önceden belirlenmiş kategorilerden birini seçmelisiniz. Eğer, bir kategori eklenmesini istiyorsanız yazınızın sonunda bunu belirtin. İlgili kategori eklenerek yazınız bu kategoriye dahil edilecektir.
  4. Yazı ile ilgili anahtar kelimeleri de etiketler kısmından el ile girebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, bunlar kategori değildir. Örnek vermek gerekirse genel seçimler ile ilgili bir yazı yazdıysanız Siyaset kategorisini seçmelisiniz. Etiket olarak ise seçim, siyasi partiler, milletvekili gibi kelimeleri etiket kısmına yazabilirsiniz. Bu etiketler yazılarınızın Google’da öne çıkmasına yardımcı olur.
  5. Her yazıda en az 1 adet görsel içerik kullanmaya özen gösterelim. Görsel içerik olmadan salt yazı, sayfada sıkıcı durabiliyor.
  6. Seçeceğimiz görsellerin çözünürlüklerinin düşük ve dikey çerçeveli olmamasına dikkat edelim. Kaliteli bir görüntü için resim genişliği en az 750 piksel olmalıdır.
  7. Anasayfada yazınız ile birlikte görünecek görsel içeriği, yazı düzenleme panelinde bulunan Öne Çıkan Görsel kısmından “Öne çıkarılmış görsel olarak belirle” bağlantısını kullanarak yazıya yükleyebilirsiniz. Bunun dışında yazı içine resim eklemek için de yazı düzenleme panelinin üzerinde bulunan “Ortam Ekle” kısmını kullanabilirsiniz.

 

Yazınızı hazırlayıp, yayına hazır olduğunu düşünüyorsanız, yine yazı panelinde sağ tarafta bulunan “İNCELEME İÇİN GÖNDER” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken bir şey yok. Yazınız çok kısa bir süre içinde incelenerek yayına alınacak ve size bununla ilgili bir bilgilendirme e-postası gönderilecektir.

 

Yazdıklarım dışında kalan tüm sorularınız için bana yukarıda bulunan iletişim bölümünden, e-posta adresimden ve Facebook, Twitter ve WhatsApp üzerinden günün 24 saati ulaşabilirsiniz.

Hepimiz için hayırlı olsun, güzel bir başlangıç olsun.
Sevgiler.

Dakika.org Kurucusu, Blogger. 2008 yılından bu yana Kelimeler Benim isimli kişisel blogunda yazıyor. Şu anda bir kamu kurumunda IT sorumlusu olarak çalışıyor. Öğrenmeye, öğretmeye, bilim ve teknolojinin her türlüsüne bayılır. Biraz kaligraf, azıcık da hikayeci.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.