Eski Orite Webcam Sürücüsü

2831 views

Az önce çok eski web kameramı buldum eskilerin arasından. Bilgisayara bağladım, tanımadı tabii. Hemen hemen 15 senelik cihaz bu. İnternette aradım, tüm linkler uçmuş gitmiş. Çok uğraştım, sonunda bir Çin sitesinde sürücüyü buldum. İnternet her ne kadar sonsuz bir kaynak gibi görünse de özellikle belli bir boyuta sahip, bir yere upload edilmiş dosyalar bir zaman sonra silinip gidiyor. Belki birine faydam dokunur diye Orite RN 3900 cihazı için Windows 10‘da sorunsuz çalışan (Önceki sürümlerde de sorunsuz çalışır diye düşünüyorum) sürücüyü buraya yükleyeceğim.

Bu sürücü sadece bu marka/modele ait değil anladığım kadarıyla. Çin malı birçok webcam için uygun gibi. Aygıt özelliklerinden donanım kimliğini kontrol edip USB\VID_0C45&PID_6128 veya USB\VID_0C45&PID_6128&REV_0101 olarak görüyorsanız muhtemelen sizin kameranız da çalışacaktır bu sürücüyle. Tabii manuel yükleme yapmanız gerekiyor.

İndirme Bağlantısı (Yandex.Disk – 5.1 MB)

Aygıt Özelliklerinden önce Sürücüyü Güncelleştir butonuna tıklıyoruz
İkinci seçeneği (Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara) seçiyoruz
Son olarak Gözat butonuna tıklayıp RAR dosyasından masaüstüne çıkardığımız klasörü seçip ileri butonuna tıklıyoruz

Dakika.org Kurucusu, Blogger. 2008 yılından bu yana Kelimeler Benim isimli kişisel blogunda yazıyor. Şu anda bir kamu kurumunda IT sorumlusu olarak çalışıyor. Öğrenmeye, öğretmeye, bilim ve teknolojinin her türlüsüne bayılır. Biraz kaligraf, azıcık da hikayeci.

22 Comments

 1. win7 ile çalışıyor. 6 yaşındaki oğlum youtube için video çekecekmiş heveslenmiş eskiden kalma kameram işe yaradı sayende tekrar teşekkürler

 2. Kamerayı USB ile bilgisayara bağladım. Sürücüyü yükledim. Aygıt düzgün çalışıyor bildirimini aldım. Fakat kamerayı açacağım uygulamayı bir türlü bulamadım. Nerden açacağım bu kamerayı acaba?

 3. Teşekkürler Sezer Bey. Driverı indirdim. Kamerayı Windows 10 Education 64 bit sistemimde sorunsuz tanıdı. Sizin linkinizi bulmadan önce driverı o kadar çok aradım ama bir türlü bulamamıştım. Sayenizde EBA ve Zoom dersleri artık görüntülü yapılacak. Allah razı olsu. İşiniz rast gelsin.

 4. Teşekkürler Sezer Bey. Driverı indirdim. Orite Rn-3100 kameramı Windows 10 Education 64 bit sistemimde sorunsuz tanıdı. Sizin linkinizi bulmadan önce driverı o kadar çok aradım ama bir türlü bulamamıştım. Sayenizde EBA ve Zoom dersleri artık görüntülü yapılacak. Allah razı olsu. İşiniz rast gelsin.

 5. MERHABA benim elimde Orite RN 4000 usb camera var samsung notebook ta çalışır mı? taktığımda sürücü bilinmiyor diyor yardımcı olurmusunuz

 6. RN 5100 için de paylaşabilir misiniz? windows 10 64 bit kullanıyorum. okul için lazım ama hiç bir yer de yok. Teşekkür ederim.

 7. USB\VID_046D&PID_08AA&REV_0100&MI_00
  USB\VID_046D&PID_08AA&MI_00

  bu ilki….

  USB\VID_0C45&PID_607C&REV_0101
  USB\VID_0C45&PID_607C

  Merhaba… evde 2 adet kamera buldum ama windows 10 masaüstü 64 bit bilgisayarda çalıştıramadım. yardımcı olursanız EBA. gov tr de kullanmak üzere … çok memnun oluruz. teşekkürler.

 8. Orite RN3700 modelli kameraya sahibim. Linklediğiniz driver a anlattığınız işlemleri uygulamama rağmen driver bulunamadı hatası aldım. Acaba modele bağlı olarak driver iş görmüyor olabilir mi Sezer Bey?

 9. Merhaba Alperen Bey. Farklı modeller için farklı sürücüler gerekiyor olabilir. Maalesef bu konuda yapabileceğiniz tek şey kamera modelinize özel sürücüyü aramak olacaktır.

 10. merhaba rar dosyasını indirdim ama kurulumunu yapamadım rica etsem yardımcı olur musunuz.

 11. sonix driverını indirdim fakat installarken Usb Video device bulunamadı diyor. Ne yapmalıyım? Bendeki webcam rn 3300, pcye takmama rağmen aynı şeyi söylüyor. Bulabildiğim tek çalışır link sizinki. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

 12. abı hangısını ındırelım nasıla anlıcaz hepsı sacma sacma kodlar senı verdıgın kod yok anlamadı elımdekı kamera senınkının aynısı vıdeo lu anlatırsan ıyı olur ben anlamadım yapamıyorum

 13. Teşekkürler böyle başkalarına faydalıı olmak isteyen insanlar sayesinde dönüyor bu dünya, selamlar svgiler

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.