İnternetim Aslında Hızlı Değilmiş

84 views

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp derler ama insan yine de utanıyor. Çocukluğundan bugüne kadar klavyeye dokunmadan geçirdiği günler sayılı olan bir insan olarak internet hız birimi olarak kullanılan Megabit hakkında detaylı bilgi edinememiştim. Bu da beni megabit = megabyte yanılgısına düşürdü zamanla ve çok saçma olsa da böyle kabul ettim. Şu an evimde kullandığım internet paketim maksimum 24 Megabit’e kadar çıkabiliyor. Elbette bu kağıt üstünde. Ben bu hızı nasıl yorumluyordum peki? Diyordum ki eğer kaynak gerçekten güçlüyse ve internet hızım da maksimuma ulaşabiliyorsa, bir dosyayı saniyede 24 megabyte hızla indirebilirim. Yanılmışım dostlar. Megabyte başka, megabit başkaymış.

60 küsür GB’lık oyun indiriyorum, hız olarak maksimum 2.5 MB/sn görüyorum. Diyorum ki bu nasıl 24 megabit? İnternet servis sağlayıcısını aradım, hız testleri falan yaptık her şey normal çıktı. Sonra aklıma düştü bu konu. Megabit eşittir megabyte olsaydı, neden ikinci bir kelimeye ihtiyaç duyulsun diye düşündüm. Google reisin kapısını çaldım ve 16 senedir yükseltmeye çalıştığım ufkum bir anda deniz seviyesine düştü.

Maalesef 1 Megabit = 1 Megabyte değil. Megabit'i 8'e bölmeniz gerekecek.
Maalesef 1 Megabit = 1 Megabyte değil. Megabit’i 8’e bölmeniz gerekecek.

Kullandığınız internet paketinin hızı megabit cinsinden ne ise 8’e bölüyorsunuz ve saniyede indirebileceğiniz veri miktarını görüyorsunuz. Yani 24 megabit internet ile en fazla 3 MB/sn. hızında veri indirebilirsiniz. Yani 1 Megabit = 0.125 Megabyte imiş. Resmen hayatın acımasız gerçeklerinden biriymiş. Bu yazıyı gelecekte bir zamanda okuyorsanız muhtemelen 3 MB nedir diye güleceksiniz. Siz muhtemelen Terabyte/sn ile falan uğraşıyor olacaksınız. Ama öyle demeyin gençler, biz zamanında 56k modemle internete girmiş adamlarız 🙂

Dakika.org Kurucusu, Blogger. 2008 yılından bu yana Kelimeler Benim isimli kişisel blogunda yazıyor. Şu anda bir kamu kurumunda IT sorumlusu olarak çalışıyor. Öğrenmeye, öğretmeye, bilim ve teknolojinin her türlüsüne bayılır. Biraz kaligraf, azıcık da hikayeci.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.