Yakın zamanda Windows 10’a geçtim ve çok memnunum. Kişisel bilgisayarımdan sonra işyerimdeki bilgisayarı da Windows 10’a yükselttim. Yaklaşık 20 gündür kullanmama rağmen hiçbir sorunla karşılaşmadım. İlk 1 yıl Windows 10’a geçmek ücretsiz. Böylece kalıcı bir lisansınız oluyor. Daha sonra bilgisayarınıza format atsanız bile tertemiz, lisanslı olarak geliyor işletim sisteminiz. Ben yakın zamanda bir de SSD disk aldığım için, şipşak 15 saniyede masaüstü karşıma geliyor. Tavsiye ederim.

Ofiste Kullandığım Bilgisayarımın Masaüstü Görüntüsü

Ofiste Kullandığım Bilgisayarımın Masaüstü Görüntüsü

Windows 10’a geçmek gerçekten çok basit. Size tertemiz bir anlatım yapayım.

1 – Bilgisayarınızda Windows 7 veya Windows 8 yüklü olsun. Bilgisayarım’a sağ tıklayıp özelliklere girdiğinizde ürün etkinleştirildi yazısını görüyor olmanız lazım. Öyle yazmıyorsa bir yolunu bulup yazmasını sağlayın, beni konuşturmayın 🙂 Bir şekilde korsan Windows’u etkinleştiren kötü adamlara bile bedava Windows 10 var yani, bana vermezler deme, veriyorlar.

2 – Şu adresten windows medya oluşturma aracını indirin. Bilgisayarım’a sağ tıkladığınızda orda 32 bit ya da 64 bit olduğu yazar. Bilgisayarınızda hangisi varsa onu indirmenizi tavsiye ederim. Verdiğim adres Microsoft’un kendi sitesidir çakma çıkma değil.

3 – Şimdi çalıştırın o inen programı. Karşınıza seçenekler gelecek. İlkinde “bu bilgisayarı yükselt” diyeceksiniz. herhangi biri takılmadan ilerleyebilir.

4 – İlerleme sırasında size neyi saklamak istediğinizi soracak. Her şeyi sakla derseniz bilgisayarınızdan hemen hemen hiçbir şey silinmez ama siz yine de harici diske falan yedeklerinizi alın sonra karışmam.

Hayırlısı olsun, Windows 10’a terfi ettiniz.

Bu arada opsiyonel olarak temiz kurulumu anlatayım:
Benim kafam rahat etmez, bilgisayar takılır, donar falan diyorsanız. İlk 4 maddeyi uyguladıktan sonra beşinci ve altıncı maddeleri uygulayın.

5 – Windows 10’a terfi ettiniz. Bilgisayarım’a sağ tık > özellikler. Baktınız ürün etkinleştirildi yazıyor. On numara. Artık bilgisayarınıza ait bir lisans oluşturuldu. Öyleyse bir sonraki adım sizi bekler.

6 – İlk verdiğim adresten indirmiş olduğunuz media oluşturma aracını tekrar çalıştırın ve bu defa yükseltmeyi değil de diğer seçeneği seçin. Bir windows diski oluştur gibi bir şeydi. Sonra ISO‘yu seçin ve masaüstüne kaydedin. Dosyaları indirip bir disk imajı oluşturacak masaüstüne. Bitince o imajı bir DVD’ye yazdırın. Windows kendisi yapabiliyor, ek programa ihtiyaç yok. Boş DVD’yi takacaksın, indirdiğin ISO’ya sağ tıklayıp DVD’ye yazdır diyeceksin hepsi bu.

7 – Şimdi elinizdeki DVD ile sıfırdan, normal Windows 7 formatı atar gibi format atın. Hayırlısı olsun.