Boğaz Ağrısı

75 views

Faydalı bilgiler yazı dizimizde sizler için hemen herkesin başına gelebilen bir rahatsızlık olan Boğaz Ağrısı konusunda bitkisel çözüm odaklı bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Bilindiği gibi son yıllarda bitkiler üzerinde yapılan araştırmalar on binlerce çeşit bitkinin çeşitli hastalıklara ve rahatsızlıklara iyi geldiği yönünde olumlu sonuçlar vermiştir.

Ülkemizde bu işle yakından ilgilenen bir kimyager olan Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu bitkisel çözümlere dikkat çekerek doğada her tür bitkinin çeşitli hastalıklara iyi geldiğine dikkat çekiyor.

Boğaz ağrısı da gerçekte çok büyük sıkıntılara yol açan bir rahatsızlıktır ve enfeksiyonlar bakteri ya da virüs olarak boğazı zedelemekte ve bazı hastalıkları daha tetiklemektedir.

 

Boğaz enfeksiyonları / boğaz ağrısı bakteri kökenli olduğunda bademcik ve/veya farenjit gibi boğaz hastalıklarına dönüşebilmektedir.

Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu bu tip rahatsızlıklar için ebegümeci bitkisinin bire bir faydalı olduğu görüşünde.

Boğaz ağrısı boğaz  hastalıklarını tetikleyen grip /nezle gibi hafife aldığımız hastalıkların önüne geçebilmek için ise “gül hatmi çiçeği “ öneriliyor.

Uygulamasına gelince; 10 adet hatmi çiçeği suda birkaç dakika kaynatılmakta ve içilmektedir. Özellikle aç karnına alınan bu kür sonbahar ve kış aylarında boğaz enfeksiyonlarını ve diğer hastalıkları tetikleyen nezle/grip gibi hastalıkları önlüyor.

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Ebegümeci bitkisi yine su ile kaynatılarak ılımaya bırakılır. Kaynama 3 dakika sürdürülürse yeterlidir. Boğaz enfeksiyonları olan bademcik ve farenjitin önlenmesinde oldukça yararlı olan ebegümeci dışında ciddi bademcik hastalıklarının tedavisi için doktora görünmek ve antibiyotik kullanmak gerekebilir. Şu var ki; vücudu sürekli olarak antibiyotik kullanımına alıştırmak; zaman içinde vücudun mikro organizmalara karşı savunmasında zayıflamalara neden olmaktadır. Her defasında daha yüksek dozlarda antibiyotik alımı gerekmektedir. Bu nedenle mümkün mertebe bitkisel çözümleri göz ardı etmeden bir alternatif olarak kullanmak faydalı olacaktır.

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.