Merhaba bu benim ilk yazım. Eksiklerim, hatalarım elbet olacaktır fakat bunları yazdıkça aşmayı planlıyorum. Bu yazıda izlediklerim arasında en çok beğendiğim filmlerin başını çeken bir filmden bahsedeceğim.

Tangerines / Mandarines …

Orjinal adıyla “Mandariinid”. Çeçen ve Gürcü savaşını konu edinen, savaş filmlerinde olan abartılı sahneleri içinde barındırmadan, bize savaşın ne denli saçma olduğunu anlatabilen mükemmel film. İzlediğim savaş filmleri içerisinde beni en çok etkileyen filmdir aynı zamanda. İvo isimli karakterin müthiş oyunculuğu kendine hayran bırakmıştır. Bir izleyenin bir daha izleyeceği bir filmdir benim gözümde.

Bu denli agresif bir savaş konusunu böyle naif, böyle içten işleyen başka bir film izlememiştim şimdiye dek. Ne gereksiz savaş sahnesi, ne de izleyiciyi aksiyona doyurma kaygısı var. Her şey salt ve içtenlikle verilmiş seyirciye. Belki de böyle bir ortamda izlemeye en çok ihtiyaç duyabileceğimiz, izledikten sonra kendimizi sorgulamamız gerekecek bir film olmuş. Ülkemize de uyarlanabilecek bir senaryosu var. Eminim önümüzdeki yıllarda benzer bir çalışma yapılır.

İmdb’de 8.3 almış ama benim için 10 üzerinden 9.5 alacak oyunculuk performansları ve senaryo kalitesi var. Hem sevgiliyle, hem aileyle, hem de arkadaşlarla izlenebilecek bir film.