Tangerines: Neyin Savaşı?

540 views

Merhaba bu benim ilk yazım. Eksiklerim, hatalarım elbet olacaktır fakat bunları yazdıkça aşmayı planlıyorum. Bu yazıda izlediklerim arasında en çok beğendiğim filmlerin başını çeken bir filmden bahsedeceğim.

Tangerines / Mandarines …

Orjinal adıyla “Mandariinid”. Çeçen ve Gürcü savaşını konu edinen, savaş filmlerinde olan abartılı sahneleri içinde barındırmadan, bize savaşın ne denli saçma olduğunu anlatabilen mükemmel film. İzlediğim savaş filmleri içerisinde beni en çok etkileyen filmdir aynı zamanda. İvo isimli karakterin müthiş oyunculuğu kendine hayran bırakmıştır. Bir izleyenin bir daha izleyeceği bir filmdir benim gözümde.

Bu denli agresif bir savaş konusunu böyle naif, böyle içten işleyen başka bir film izlememiştim şimdiye dek. Ne gereksiz savaş sahnesi, ne de izleyiciyi aksiyona doyurma kaygısı var. Her şey salt ve içtenlikle verilmiş seyirciye. Belki de böyle bir ortamda izlemeye en çok ihtiyaç duyabileceğimiz, izledikten sonra kendimizi sorgulamamız gerekecek bir film olmuş. Ülkemize de uyarlanabilecek bir senaryosu var. Eminim önümüzdeki yıllarda benzer bir çalışma yapılır.

İmdb’de 8.3 almış ama benim için 10 üzerinden 9.5 alacak oyunculuk performansları ve senaryo kalitesi var. Hem sevgiliyle, hem aileyle, hem de arkadaşlarla izlenebilecek bir film.

Bir adet Onur. Eğitim sisteminin, dengesiz ve gereksiz savurmaları sonucu istediği yere bir şekilde gelmeye çalışan bir bilgisayar mühendisiyim. Genel olarak tek ayak üstünde binbir türlü yalan söyleyen, nefret kusan siyasileri(siyasi parti farketmeksizin) ve onları körü körüne savunanları sevmiyorum. Sivri sinekleri bir kenara bırakırsak, hayvanlara kötü davranan insanları sevmiyorum. Gece uyurken vız vız eden sivri sinekler her şeyi hakediyorlar. Film izlemeyi, denizi, gezmeyi, konuşmayı, kitap okumayı, oyun oynamayı, sporu seviyorum. Sıkı bir Beşiktaş, az biraz Göztepe, Manchester United, Anadolu Efes, Cleveland Cavaliers taraftarıyım. Pek yeteneğim yok ama sayılıyorsa dilimi burnuma değdirebiliyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.