Faşist Bir İtalyan Filmi

458 views

Yönetmenliğini Ettore Scola’nın üstlendiği “Özel Bir Gün” birçok Oscar ödülü alan güzide bir baş yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır. Film bizlere diktatör hitlerin faşist Mussolini’yi ziyaretine gittiğinde ülkedeki kutlamalara katılmayan bir ev hanımı ve de eşcinsel komşusunu konu alarak anlatılan 2. Dünya savaşının medya da ki iktidar yanlılığının ne kadar olabileceğini hem insani hem de vicdani olarak bizlere bir ders mahiyetinde bir baş yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır.

Film karşımıza 2. Dünya savaşı esnasında geçen bir radyo programcısından söz etmektedir. Film 110 dakikalık süresinde dikkat çekici olarak bir baskı rejimden bahsetmesine karşılık herhangi bir savaş aygıtının, ortamının gösterilmemesi ve de eşcinsel içerikli olup alelade bu konu üzerinde ayrıntılanmaması film izlenmeye değer kılarak dar alanda bizlere film kabiliyetinin ve etkileyiciliğin ayyukasını tecrübe ettirerek bilinçli bir izleyici kitlesine hitap etmektedir. Bu bağlamda da film istişare edilerek eleştiri boyutuna açık bir dili de vardır.

17 mayıs 1977 yılında İtalya’da çekilen film En İyi Yabancı Dilde Film Altın Küre Ödülünü ve Fransa’da En iyi yabancı film dalında Cesar Ödülü’nü kazandı. Ve bu bağlamda değerlendirilerek film birçok başarıyı yakalamış ve dünya çapında izlenmesi önde gelen bir genel kültür mahiyetinde değerlendirilmesi sinema, sanat sever kişilerin merak etmesi muhtemel filmler arasında anılması filme değer katan artı bir kazancıdır.

basitleşen ile basitleşmeyen abartanla takılmayan yavan ama sahici bir müşeterekli hayatın içerisinden gelen samimi bir insan.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.