Network

243 views

Merhaba sevgili okurlar,

Bu yazımızda sizlere bazı network terimleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.İnternet ağı tüm dünyada vazgeçilmez bir bilgi kaynağıdır. Her geçen gün önemi artan internet ağı ya da network yapıları her kullanıcının yüzeysel olsa da fikir ve bilgi sahibi olması gereken bir konudur.

İnternette dijital iletişim kodlanmış binary tabanlı verinin (o ve 1 bilgisi) çeşitli sistemler arasında aktarımından ibarettir. Bilgiler çeşitli frekans bantları kullanılarak yollanır. Analog haberleşmede ise sistem farklıdır. İşlenen kodlar belirli bir frekans aralığından taşınır. Frekans aralığı aynı zamanda bant genişliği demektir. Hattın bant genişliğini belirleyen faktör bir saniyedeki gönderilen bit sayısı ile belirlenir. Bir bit 0 veya 1 bilgisinden oluşur. Bant genişliğinin yüksek olması demek daha çok verinin daha hızlı yayılımı demektir. Elbette belirli bir bant aralığından sinyal yollayan vericinin gönderilerini işleyecek alıcılara da ihtiyaç vardır. Bu kısa bilgiden sonra şindi LAN kavramını incelemeye başlayalım:

LAN: Local Area Network açılımıyla lokal yani dışa kapalı ağlar demektir. Ev ve iş yerlerinde bilgisayarların kendi aralarında haberleşmesi için kurulan ağlar LAN ağlardır.

MAN :

Metropolitan Area Network lan ağlarından daha büyük networkları temsil eder. Örneğin büyük üniversitelerde kurulan ve dışa kapalı olan ağlar MAN ağlardır.

WAN:

Geniş alan ağları demektir. Birbirlerinden uzak mesafede bulunan bilgisayar ağlarını ifade eder. Dünyada iki çeşit WAN ağları mevcuttur. Bunlardan biri internet diğeri ise Earn’dır. Avrupa’da bilim araştırma kurumlarının bağlandığı geniş bir alan ağına veirlen addır Earn.

VPN:

Özel sanal ağ demektir. Kurumsal yere ağlarla yerel internet sağlayıcılar arasında kurulan güvenli bir tüneldir. İletim bu tünelden sağlanır.

Ağ Cihazları:

Hub: Ağ elemanlarını birbirine bağlar. Hub kendi portlarına eşit derecede gelen bilgiyi aktarır.

Switch: Akıllı hub olan switch ağı yormadan iletimde bir köprü vazifesi görür.

ROUTER:

Yönlendirici demektir. LAN ile WAN arasında bağlantı kurmaya yarar.

1980 Mardin doğumluyum. Dicle üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat bölümü mezunuyum. Evliyim. Ev hanımıyım. Boş zamanlarımı kitap okuyarak ve makaleler yazarak geçiriyorum. Gündemi takip etmek gezmek okumak araştırmak hobilerim arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.