/

Capoeira Nedir? Ben Ne Yapıyorum?

1222 views

 

Brezilya’da yaşayan Afrika asıllı köleler kendilerini savunmak için bir spor geliştirmişler. Dışarıdan bakıldığında şarkı söyleyip dans eden bu insanlar, aslında dövüş sanatı icra ediyorlarmış. Bir çember, ortasında dans eden (tekmeler savuran, akrobatik hareketler yapan) insanlar hayal edin. Aynı zamanda Portekizce şarkılar söylüyorlar, tefe benzeyen adı Pandeiro olan müzik aleti başta olmak üzere çeşitli müzik aletleriyle bu dansa eşlik ediyorlar.

Savunma sporlarına her zaman ilgim oldu, çünkü hiç ihtiyacınız olmadığını düşünseniz bile bir gün kendinizi savunmak durumunda kalabilirsiniz ve spor yapıyor olmak kendinizi zinde tutmanızı sağlar. Bu tip sporların en sevdiğim yanı ciddi bir disiplin anlayışları olması, hocaya/bayrağa selam gibi seremonilerinin olması ve ısınma hareketleri. Haftada iki saat ayırıyorum kendime. Yeniden köprü kurmaya, perende atmaya başladım ve bu beni çok mutlu ediyor.

Ümraniye’de belediyenin spor tesislerinde (konum olarak IKEA’ya yakın), yüzme, pilates, taekwondonun yanı sıra bir de ismi daha az duyulan bu spor icra ediliyor. Anaokulu, ilkokul seviyesinde minik öğrencilerinin yanı sıra, üniversite öğrencisi, çalışan, ileri yaşta bir sürü öğrencisi var.

Hocamız, Professor Santo’ya yapılan akrobasi hareketlerini izlerken sordum: “Acaba bu yaştan sonra ben de bunları yapabilir miyim?”. Bana “kesinlikle evet” dedi. Hedefime birkaç hareket koydum. Yapabilsem de, yapamasam da denemek güzel olacak:)

Ayrıntılı bilgi için: Capoeria bilgiCapoeira müzik

1987 yılında İstanbul'da doğdu. TED İstanbul Koleji'nden mezun oldu. ABD ve İspanya'da eğitimine devam etti. Uluslararası ilişkiler ve yüksek lisans özel hukuk mezunu. İngilizce, İspanyolca konuşuyor . Evli, bir çocuk annesi. Seyahat etmeyi seviyor.

4 Comments

  1. Capoeira’yı birkaç defa duymuştum fakat hakkında detaylı bilgim yoktu. Böylece öğrenmiş olduk. Şimdi yazının sonunda verdiğin Youtube linkinden müziklerini dinliyorum da oldukça eğlenceli, yüzümde bir tebessüm oluşmasına sebep oldu bile 🙂 Teşekkürler Zeynep.

    • Yüzünüzde bir tebessüm oluşturması benim için büyük mutluluk. Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sevgilerimle.

  2. Uzak dogu dovus sporlari cok bilinir ama farkli bir bolgenin, cok farkli bir bakis acisina sahip bu dovus sporunu bu yazinizdan ogrendigim. Kesinlikle arastiracagim cok ilginc geldi, elinize saglik.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.