Brezilya’da yaşayan Afrika asıllı köleler kendilerini savunmak için bir spor geliştirmişler. Dışarıdan bakıldığında şarkı söyleyip dans eden bu insanlar, aslında dövüş sanatı icra ediyorlarmış. Bir çember, ortasında dans eden (tekmeler savuran, akrobatik hareketler yapan) insanlar hayal edin. Aynı zamanda Portekizce şarkılar söylüyorlar, tefe benzeyen adı Pandeiro olan müzik aleti başta olmak üzere çeşitli müzik aletleriyle bu dansa eşlik ediyorlar.

Savunma sporlarına her zaman ilgim oldu, çünkü hiç ihtiyacınız olmadığını düşünseniz bile bir gün kendinizi savunmak durumunda kalabilirsiniz ve spor yapıyor olmak kendinizi zinde tutmanızı sağlar. Bu tip sporların en sevdiğim yanı ciddi bir disiplin anlayışları olması, hocaya/bayrağa selam gibi seremonilerinin olması ve ısınma hareketleri. Haftada iki saat ayırıyorum kendime. Yeniden köprü kurmaya, perende atmaya başladım ve bu beni çok mutlu ediyor.

Ümraniye’de belediyenin spor tesislerinde (konum olarak IKEA’ya yakın), yüzme, pilates, taekwondonun yanı sıra bir de ismi daha az duyulan bu spor icra ediliyor. Anaokulu, ilkokul seviyesinde minik öğrencilerinin yanı sıra, üniversite öğrencisi, çalışan, ileri yaşta bir sürü öğrencisi var.

Hocamız, Professor Santo’ya yapılan akrobasi hareketlerini izlerken sordum: “Acaba bu yaştan sonra ben de bunları yapabilir miyim?”. Bana “kesinlikle evet” dedi. Hedefime birkaç hareket koydum. Yapabilsem de, yapamasam da denemek güzel olacak:)

Ayrıntılı bilgi için: Capoeria bilgiCapoeira müzik