/

Estetisyen Ezgi Hanımla Bir Kahve Molası

560 views

Evet arkadaşlar bugün  röportajımızı estetisyen  Ezgi hanımla yaptık.  Şu kafamızı kurcalayan lazer neymiş  birde sağlıklı bir şekilde kendinden dinleyelim dedik. Buyrun bakalım kendisi bize neler anlatmış.

Lazer epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon günümüz için en modern epilasyon yöntemidir diyebiliriz. Lazer epilasyonda en önemlisi ışığın dalga boyudur, lazer ışını  melanin  pigmentini hedef alarak ısı ile kıl kökünü tahrip etmesi sonucu yeni kıl oluşturma yeteneğinin kaybedilmesi olayıdır.

Peki Alexandrite ve Ndyag arasındaki fark nedir? ?

En yaygın olarak kullanılan cihaz kuşkusuz ki  alexandrite lazer sistemleridir.  Dalga boyu 755nm’dir.  Kıl ne kadar kalın,  koyu renkli,  sert  ise ve cilt rengi  ne kadar açıksa etkisi o kadar güçlüdür. Tüylerin yüzeyden hemen uzaklaştırılması uygulama sonrası memnuniyeti arttırmaktadır.  Ancak esmer kimselerde ve yaz aylarında kullanımı kısıtlıdır.

Ndyag cihazı ise daha çok esmer tenlilerde bile uygulanabilinen lazer sistemi olarak bilinmektedir. Dalga boyu 1064nm’dir.  Tercih edilmeme sebeplerinden biri acısının fazla oluşu ve kıl dökülmesinin anında olmayışıdır.

Lazer epilasyonu kimler yaptırabilir?

  • Lazer epilasyon uygulamasını herhangi bir cilt sorunu olmayan
  • Hormanel  bir bozukluk yaşamayan,
  • Cilt soyucu ürünler kullanmayan,
  •  Ergenlik süreci olarak adlandırdığımız  18 yaşına kadarki dönemi tamamlamış  herkes güvenle yaptırabilir.

Lazer epilasyon ile tüylerden kesin kurtulunur mu?

Lazer epilasyon yüzde yüz kesin sonuç maalesef ki vermez.  Çünkü herkesin kıl rengi ten rengi ayrıca hormon dengesi  değişiklik göstermektedir  bunun için kesin çözümdür diyemeyiz. Ama düzenli bir şekilde seanslarına gelen bir kişi ortalama 6-8 seans aralığında etkili sonuç almış olacaktır. Vücuttaki kıl oranında düşünülürse %70 ile %90 ‘a varan azalmalar olacaktır.  Kalan tüyler ise ayvacık tüyü şeklinde olup kişiye rahatsızlık vermeyecektir.

Hamileyken lazer yaptırmak sakıncalı mıdır?

Genellikle hekimlerimizin önermediği bir durumdur.  Önerilmeme sebebi ise bebeğe veya anneye zararlı olacağından değildir. Sadece gebelik döneminde anne adayı  hormon değişikliği yaşadığı için yapılan lazer seanslarından bir fayda bulamayacaktır.  Bu nedenle de gebelikte lazer epilasyon yapılmamalıdır.

Lazer epilasyondan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

İşlem sonrasında geçici olarak kızarıklık, kaşıntı ,vücutta kabarıklık oluşur ve bu durum  normaldir.  Bir kaç saat içerisinde bu yan etiler hafifleyip geçecektir.  Fakat cilt fazla hassas olup bu komplikasyonlar bir müddet devam ediyor ise bunun için cildi yatıştırıcı kremler kullanılmalıdır.

Epilasyon sonrasında  ise  ilk 24 saat çok sıcak su  uygulanmamalı, hamam, sauna, kimyasal peeling, bronzlaşmak amacıyla güneşlenmemeli ve solaryuma girilmemelidir.  Cilde etkide bulunabilecek  bir işlem yaptırılmamalıdır.

Lazer epilasyonun sakıncası var mıdır?

Lazer tıpta yaklaşık 60yıldır uygulanmaktadır ve bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazen anneler bekar kızları için yumurtalıklara zarar vereceğini, evli olan bayanlar ise ya hamile kalamazsam diye endişe duyuyor,  ama gerek yumurtalıklara gerekse hamile kalınmasında etkisizdir. Zaten lazer epilasyon kıl folikülünde  etkili olduğundan, cilt altı dokular veya organlara herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Ece Çelik 1988 Trabzon doğumlu . Özel bir hastanede güzellik uzmanı ve estetisyen .

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.