/

Demet Hanım’dan Altın Bilgiler

239 views

Merhaba Demet hanım öncelikle sizi  tanıyabilir miyiz ?

 • Merhaba ; Evliyim 19 yaşında bir kızım var . Üzgünüm ama 42 yaşındayım. (gülüyor)  20 senedir bu mesleğin içindeyim.  Güzellik sektörünün tüm dalları ile ilgilendim . Satışta, eczanelerde, kliniklerde, şirketlerde görev aldım . Başladığım günden beri öğretmenlik hep içimdeydi.  Ve son 10 senedir Fener yolu Royal Eğitim kurumlarında eğitimcilik yapıyorum . 

 

Demet hanım  eğitmenlik yaptığınız yerde hangi hizmetler verilmekte ?  

 • Zayıflama, epilasyon, masaj teknikleri, iğneli epilasyon , cilt bakımı . 

 

 Bu güzel bilgilerinize dayanarak biz kadınları  ilgilendiren bazı konular var bilirsiniz . Cildimiz:) 

şu cildimiz hakkında biraz konuşmak isterim 🙂

 • Elbette   

 

Bazılarımız hatta çoğumuz kendi cildimizi tanımakta zorlanabiliyoruz . Öncelikle cildimizi nasıl analiz edebiliriz  ve kaç çeşit cilt tipi vardır ?

 • Cilt tipleri  beş çeşittir. Bunlar kuru cilt ,yağlı cilt ,karma cilt ,hassas cilt ve olgun cilt .

 Analiz için pratik yöntem şu ki ;  T bölgesi dediğimiz bölgede yağlanma var ise yanaklar kuru yada normal olabilir bu karma kuru cilt tipidir.  Eğer yanaklar normal ise karma cilde sahipsinizdir .  T bölgesi kuru kuru yanaklar normal olabilir bu da karma cilttir . 

 

Peki karma cilde sahip kişiler ne tür cilt bakım ürünleri kullanmalı ? 

 • Karma cilde sahip kişiler süt veya köpük tarzı temizleyici kullanmalı  ve düşük alkollü tonik kullanmalıdır .  Ayrıca nemlendirici kullanmalı ve mutlaka su bazlı olmalıdır .  Yalnız ilerleyen  yaşlarda bu değişir .  Çünkü cilt yapımız kendisini iki senede bir yeniler ve cilt yapısı değişebilir . 

 

Demet hanım bu tonik hemen hemen her cilt bakımı ürünlerinin arasında en başta yer almakta , toniğin nedir cilde etkileri ?  

 • Tonik hem dezenfekte amaçlı hem de hem cildin gözenekleri sıkılaştırır  ve ayrıca  ph dengesi yağ dengesini dengeler . 

 

 Peki bu karma cilde sahip kişiler ne tür maske kullanmalı ?

 • T bölgesi yağlı ise  , T  bölgesine kil maskesi ,kuru olan bölgelere nem maskesi uygulanır . Kil maskesi kuru bölgelere yapılırsa ,bölge daha çok kurur ve kılcal damarların yüzeye çıkmasına sebep olur.  Hem çok sıcaktan hem çok soğuktan etkilenir . 

 

Yüz derisi vücut derisinden daha ince olduğu için en çok koruyamadığımız cildimiz yüzümüzdür .  Soğuk ve sıcağa maruz kaldığı için derimizin hemen altındaki kılcal damarların yüzeye çıkmasına sebep olur .  Mutlaka yaz kış  güneş koruyucu kullanmalıdırlar  . 

 

Biraz da yağlı cildin dedikodusunu  yapalım 🙂 ?

 • Görünümü parlak ve yağlıdır . Parlaklık yüzün her tarafında görünür . Gözeneklerin içi dolu ve açık siyah noktalı sivilceye müsait bir cilttir . Bu ciltte yağ bezleri fazla çalıştığından akne oluşumu olur .Bu cilt daha fazla diri kalır dikkat edilmezse  en büyük tehlikesi sarkmasıdır .

 

Bu cilde sahip arkadaşlarımız neler yapmalı ? 

 • Bu cilt normalden daha fazla yağ salgıladığı için jel tipi temizleyici kullanmalı ve alkolü tonik seçmelidir . Kil maskesi ve sıkılaştırıcı maske tercih etmeli .  Sivilce ve akne kurutucu serumları tercih etmeli su bazlı nemlendirici kullanmalıdır .  Eğer burun alın, çenede sivilce yoksa peeling yapılabilir . 

 

Demet hanım kuru cildin yapısı nasıldır ve ne gibi önlemler almalıdır ? 

 • İnce ve üst deriye sahiptir.  Pul pul dökülmeler görünebilir .  Yağ salgısı normalin altındadır.  Gergin gözenekler ufak ve kapalıdır .  Sivilce siyah nokta akne gibi problemi yoktur .  Bu cilde sahip arkadaşlar mutlak güneş koruyucu kullanmak zorundadır .  Yağ bazlı nemlendirici kullanmalı , haftada bir peeling yapmalı ve yoğun nem maskesi surum kullanmalıdır .  

maske , yoğun nem maskesi tercih edebilirler . 

 

Ve ah şu hassas ciltler diyorum 🙂 hassas cilt hakkında neler söyleyebiliriz ? 

 •   Bu cilt yapısında kılcal damarlar yüzeyde , kızarık bir görüntüsü olan alerjik bir cilttir .  Her hangi bir kozmetik ürünü kullanamaz .  Mutlaka doktor tavsiyesi üzerine hazırlanmış olan kremler kullanmalıdır . Çok soğuk ve sıcaktan uzak durmalıdır .  Çünkü çok soğuk ve çok sıcakta kılcal damarları yüzeye çıkarır .

 

Ve güneş koruyucu muhakkak kullanmalıdır.  Alerjik cilt yapısı olduğu için kulladığı ürünlerin içeriklerinin kesinlikle cilt hassasiyetine uygun olması gerekir .  

süt tipi temizleyici , kesiklikle alkolsüz tonik ,  hafif nemlendirici ,hassasiyet giderici kremler , pomatlar  ve hassasiyet giderici yağ dengeleyici maskeler yapabilir .    En önemlisi bu cilde sahip arkadaşlar peeling seyrek ve dikkatli yapmalıdır . 

 

Peki olgun cilde sahip kişiler neler yapmalı ?

 • Hücrenin yaşam ritminin yavaşlaması sonucu oluşan cilt tipidir . Yaş ilerledikçe protein yapısı bozulur metabolizma yavaşlar .  Hücre biçimleri bozulur .  Bu cildin yapması gerekenler ; günlük rutin bakımlara dikkat etmeli , aylık bakımlara gitmeli, onarıcı ampuller ve serumlar kullanmalıdır . 

 

Gelelim şu en kıskandığım normal ciltlere 🙂  

 • Normal cildin görünümü şeffaf yağ ve nem durumu dengeli, gözenekler kapalı ve pürüssüzdür .

ürün konusuna gelince normal problemi olmayan fazla bakım gerektirmeyen, günlük  süt veya jel tipi temizleyici alkol aranı düşük tonik su bazlı nemlendirici  ve az granüllü peeling  yapapabilirler .   Gerekiyorsa aylık bakımlar yaptırarak cildini koruyabilir .

 

Bütün ciltlerin aylık bakıma ihtıyacı vardır .  Cilt tiplerinde mutlaka doğru analiz ve doğru bakım yapılmalıdır .

 

Demet hanım gebeler cilt bakımı yaptırabilirmi ? 

 • Normal (elle)işlem yapabilir.  Cihaz için uygun değildir.   Yüz germe gibi kırışıklık açma gibi .  Bitkisel maskeler yaptırabilir  ve  mutlaka doktorunda tavsiye alması gerekir .

 

Cilt tiplerini sıraladık Demet hanım yalnız son bir sorum olacak sizlere . Çoğunklukla cilt tipimize uygun fondöteni seçmek konusunda bu ayrıntıyı atlıyoruz hangi cilt hangi tür fondöten kullanmalı ? 

 • Normal ciltler : Su bazlı likit fondöten  kullanmalıdır .
 • Yağlı ciltler      : Stick fondöten ve sıkılaştırılmış pudralar kullanmalıdır 
 • Karma ciltler   : Likit tarzı ve su bazlı fondöten kullanabilir  (bb kremler gibi)
 • Hassas ciltler  : Kullanmamalı .  Eğer çok istiyorsa renkli nemlendiricili güneş koruyucu kullanabilirler.
 • Olgun cilt          : Kapatıcılığı  hafif , renkli nemlendiriciler uygun olabilir .

Ece Çelik 1988 Trabzon doğumlu. 2008 itibariyle istanbul'da ikamet etmiş bulunmakta. Özel bir hastanede güzellik uzmanı ve estetisyen .

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.