İngilizce Pratik Kelimeler Bu Sitede

77 views

Her dil birbirinden farklı olmasının yanı sıra kendi içerisinde de yazma dili ve konuşma dili olarak ikiye ayrılmaktadır. Dil kurslarında genellikle iyi bir gramere sahip olmanız sağlanarak dilin kurallarını öğrenmeniz ve yazarken kusursuz cümleler kurabilmeniz hedeflenmektedir. Öğrenmiş olduğunuz bu cümleler ve kurallar sadece size akademik yazılar yazmanızda yardımcı olurken konuşma dili hakkında çok önemli ipuçları vermemektedir. ingilizce pratik cümleler incelendiğinde öğrenilen gramerden ve öğrenilen dil kurallarından oldukça uzak olduğu ve aslında yazı dilinde çok uzun cümlelerle ve farklı cümle yapılarıyla anlatılması gereken konular konuşma dilinde birkaç kelimeyle anlatılabilmektedir. İngilizce güzel cümleler kurarak uzun ve etkili makaleler yazabilmeniz dile ve gramere oldukça hakim olduğunuzu gösterse de bu çok iyi İngilizce konuşabileceğiniz anlamına gelmemektedir. İngilizce konuşma konusunda karşılaşılan bazı zorluklar bulunmaktadır. Bunlar; toplum önünde konuşma korkusu, alay edilmesinden korkmak gibi sebepler olarak sıralanmasının yanı sıra toplum içindeki en büyük korku yabancı insanlarla gerçekleştirilen parti olurken ikinci sırada yine konuşma yapmak gelmektedir. Pratik yaparak ve sosyal dil hakkında ipuçlarını toplayarak zamanla bu korkunuzu yenebilir ve iyi konuşmalar yapan bir konuşmacı haline dönüşebilirsiniz. Pratik kelimeler ikili konuşmalar sırasında cankurtaran görevi görmektedir. Öğreneceğiniz birkaç pratik cümle sayesinde konuşmalarınızda daha eğlenceli ve hızlı cümlelere sahip olarak konuşmanın hem sizin hem de karşınızdaki insan için keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun en kolay yolu da konuşma dilinde yoğun olarak kullanılan kalıpları saptamak ve sizin konuşmalarınızda sıklıkla kullanacağınızı düşündüğünüz cümleleri seçerek bu cümleleri öğrenmeniz olacaktır.

İngilizce konuşmak için öğrenilen pratik cümleler tek başına elbette yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra öğrenilen cümleler aktif şekilde kullanılmalı ve pratik yaparak pekiştirilmelidir. ingilizce pratik siteleri bu konuda imdadınıza yetişmektedir. Bu online siteler sayesinde pratik yaparak hem dil yapılarını hem de kalıpların konuşma esnasında nasıl kullanıldığını öğrenebilir ve zamanla konuşma konusundaki sıkıntılarınızı yavaş yavaş yenebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi İngilizce konuşmada yaşanan en büyük sıkıntı yanlış telaffuz ya da yanlış cümle korkusunun yarattığı konuşma korkusudur. Bu korku ancak pratik yaparak ve zaman içinde konuşmanın hız kazanması ve cümle yapılarının kafada daha iyi oturtulabilmesiyle mümkün olabilmektedir. Pratik yapma sitelerinin çoğu konuşmaya dayalıdır. Bunlar video dersleri ya da telefon görüşmeleri sayesinde gerçekleştirilen pratikler sayesinde zaman içerisinde telaffuzunuzu düzeltebilir, yanlış kullandığınız kelimeleri ve cümle yapılarının da doğru kullanımlarını öğrenerek daha düzgün bir İngilizceye sahip olabilirsiniz. Öte yandan İngiliz kökenli hocalarla beraber yapacağınız bu pratikler sayesinde zamanla hoş bir aksana sahip olabilir ve daha etkili bir konuşmacıya dönüşebilirsiniz.

İngilizce dil yapısı bakımından Türkçe ile farklılıklar göstermektedir. Türkçe sondan eklemeli bir dil iken İngilizce hem baştan hem sondan eklemeli bir dil olmasının yanı sıra cümle vurgusu kadar kelime vurgusu da önem taşımaktadır. Bu sebeple dil öğrenmek kolay gibi gözükse de aslında iyi bir şekilde dil öğrenmek oldukça zordur. Günümüzde neredeyse herkes İngilizce bildiğini iddia etmektedir ve bu sebeple gerçekten iyi derecede İngilizce bilen insanlar farklarını gösterebilmek için farklı yöntemlere başvurmak durumunda kalmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi yazma konusunda güçlü bir kaleme sahip olmaktır. Bu sayede güzel akademik makaleler yazabilir ya da ikili yazışmalarda etkin rol oynayabilirsiniz. Bir diğer yol ise güzel İngilizce konuşmaktır. Yazma dili ve konuşma dili arasında bulunan farklılıklar sebebiyle yazma konusunda çok iyi oluşunuz konuşma konusunda da çok iyi olacağınız anlamına gelmemektedir. Konuşmanızı düzeltmek için birçok yöntem bulunmaktadır bunların başında yabancı film ve dizileri orijinal dillerinde izlemek gelmektedir fakat bu sırada sadece kulak aşinalığı kazanıyor ve pratik yapma şansına sahip olamıyorsunuz. Yine de bu yöntem telaffuz ve kulak aşinalığınızı geliştirmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer yandan pratik cümleler öğrenerek bu cümleleri öncelikle ezberleyebilir daha sonra da günlük konuşmalarınızda kullanabilirsiniz. İngilizce pratik yaparak kullandığınız kelimelerin doğruluğunu ve yanlışlığını zamanla öğrenebilir ve daha düzgün konuşmaya başlayabilirsiniz. Aktif olarak sizin de katılımınızla gerçekleşecek olan pratikler her zaman daha faydalı olmaktadır. Konuşma esnasında yanlışlarınızı daha net görebilir ve düzeltme şansına sahip olabilirsiniz. Öte yandan ilk konuşmanızda tutukluk yaşasanız da zaman içerisinde konuştukça açılabilir ve ilk konuşma sırasındaki heyecan ve korkunuzu yavaş yavaş yenebilirsiniz. Korku normal olmasa da heyecan oldukça normal bir duygudur. Bu noktada önemli olan heyecanlı olsanız bile bunu iyi gizlemelisiniz. Heyecanı gizleyip akıcı ve güzel bir İngilizce ile konuşmak ancak pratik ile mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.