O merakla, dört gözle beklediğimiz bahar ayı geldi çattı nihayet. Geldi gelmesine de yorgunluğu ile beraber geldi.  İçimizdeki kıpırtı bir anda yok oldu gitti. Oysa ki hepimiz birer kelebek olmayı hayal ediyorduk. Kelebeğin ömrü gibi o da çok kısa sürdü.

Bahar yorgunluğu, psikoloji alanında mevsimsel problemlerden biridir. İlkbahar ve sonbaharın ilk haftalarında genellikle belirtilerini göstermeye başlar. İş yaşamından aile yaşamına kadar insan hayatını her yönüyle etkileyen bir durumdur. Enerji azlığı, halsizlik, vücutta kırıklık ve baş ağrıları gibi semptomlar iş performansının düşmesine ve kişinin hayat kalitesinin düşmesine sebep olabilir. En sık görülen belirtileri; güçsüzlük, enerji azlığı, uykusuzluk, genel bir yorgunluk ve bitkinlik halidir.

Uzmanlara göre, bahar yorgunluğu olarak başlayan, sonrasında ise bahar depresyonuna dönen ruh durumuna dikkat. Bahar yorgunluğu büyüklerin kendimizi her kötü hissettiğimizde söylediği “havadandır çocuğum havadandır” durumu bana biraz müsaade yapacak çok işim var…