Yeni Mecralar, Yeni Maceralar: Dijital İçerik Ajansı

851 views
lugat

Reklamcılığın gelenekselden dijitale kaydığı çağımızda, yeni mecralar ve kanallar giderek çoğalıyor. Bu mecraların her biri, hedef kitleye ulaşmak için bir kanal olarak görülüyor. Pek çok marka ve firma dijital platformlarda da yer alarak hem ürün ve hizmetlerini tanıtarak daha fazla kişiye ulaşabiliyor hem de daha ulaşılabilir hale geliyor. Bunu başarmak tabi ki kolay değil. Hem ürün ve hizmetlere hem de dijitale vakit ayırmak zorlayıcı olabilir. Bu nedenle bir içerik ajansı ile çalışma fikri daha çok benimseniyor. Üstelik içerik ajansları bu işi profesyonel bir şekilde yaptığı için daha verimli sonuçlar da almak mümkün. Dijitalde yer almak istiyorsanız, mutlaka kendinize uygun bir içerik ajansı seçmelisiniz.

Dijital İçerik Ajansı Ne İş Yapar?

Marka olarak bir içerik ajansı ile iş birliği kurma kararı verdiyseniz, “içerik ajansı ne iş yapar?” sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Genel olarak bir dijital içerik ajansı, markanızın dijital mecralarda ihtiyaç duyduğu tüm yazılı, görsel ve işitsel içerikleri planlayıp hazırlar ve yayınlar. Tabi ki bunu yaparken markanızın kurumsal kimliğine ve stratejisine uygun olarak ilerler. Dijital içerik ajansı sizin için şu içerikleri hazırlar:

 • Web Sitesi İçerikleri: Web sitenizde bulunan tüm alanlar için içerikler hazırlar. Bu içerikleri SEO uyumlu bir şekilde kurgulayarak Google aramalarında üst sıralarda yer almanızı sağlar. Web siteniz için hakkımızda, hizmetlerimiz, kategori, ürün açıklamaları, blog yazıları ile slogan metinleri ve banner tasarımlarına ihtiyacınız olabilir.
 • Sosyal Medya İçerikleri: Markanızın yer aldığı sosyal medya platformlarına uygun olarak doğru strateji ile hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. İçerik pazarlama stratejisi oluşturarak markanızın hangi mecralarda yer alması ve ne tür içerikler oluşturması gerektiğini belirler.
 • E-Mail Marketing İçerikleri: Hedef kitleniz ile daha güçlü bir iletişim kurarak bağınızı artırmak için e-mail pazarlama içerikleri hazırlar. Hedef kitlenize hitap eden görseller ve mesajlar ile ilgilerini çeker ve yeniden iletişim kurabilmeleri için bir fırsat sunar.

Eğer bir içerik üretim ajansı ile çalışıyorsanız, sizin için bu sayılan içerikleri profesyonel bir şekilde hazırlamasını beklemelisiniz. Eğer bu alanlarda sizi tatmin eden içerikler hazırlayamıyor ve hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırmıyorsa, yanlış içerik ajansı seçmiş olabilirsiniz. Bu nedenle karar vermeden önce mutlaka içerik ajansının tecrübesini, önceki çalışmalarını ve başarılarını gözden geçirmelisiniz.

İçerik ajansı, sizi dijital mecralarda temsil eden bir aracıdır. Bulunduğunuz sektörü ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını analiz ederek etkili ve yaratıcı içerikler oluşturur. Bu noktada rakip analizi oldukça önemlidir. Rakiplerinizin doğruları ve yanlışlarını tespit ederek onlardan öne çıkmanızı sağlar. Böylece hedef kitlenizin gözünde bir adım önde olabilir ve aradıkları bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Satmış olduğunuz ürünü ya da verdiğiniz hizmeti, kullanıcılara daha iyi tanıtmak ve daha bilinir hale getirmek için içerik pazarlamasına ihtiyacınız vardır. Hedef kitlenizin ilgi alanlarına uygun içerikler üreterek daha verimli sonuçlar almanızı sağlar. Yazılı, görsel ya da işitsel bir içeriğe ulaştıktan sonra kullanıcılar, hem marka hem de ürünleri hakkında detaylı bir çıkarım yapar. Bu da markaya güvenip güvenmeyeceği, başlarına önerip önermeyeceği, tekrar uğrayıp uğramayacağı gibi önemli kararları vermesinde etkili olur. Bu nedenle kullanıcıların markanız ile ilgili fikirleri doğru algılaması oldukça önemlidir. Bu da tabii ki içerik pazarlaması ile mümkün olur. İçerik ajansı content marketing, size tam olarak bu hizmeti sağlar. Müşterilerinizle iletişim kurabileceğiniz doğru kanalları seçerek içerik hazırlar. Bu içeriklerin yaratıcı ve merak uyandırıcı olmasına ve stratejisine uymasına dikkat eder. Metin ya da görsel içerik hazırlayarak bunların planlamasını yapar ve düzenli olarak yayınlar. Özellikle sektöre iyi bir giriş yapmak istiyorsanız, içerik pazarlamasına kesinlikle ihtiyacınız var.

Rekabetin çok yoğun olduğu sektörlerde, belli püf noktaları kullanarak rakiplerinizden öne çıkabilirsiniz. Özellikle Google arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alabiliyorsanız, müşterilerin gözünde bir adım öne çıkmışsınız demektir. Bu da SEO uyumlu içerikler ile olur. İçerik ajansları da içerik pazarlaması yaparken markanız için SEO uyumlu metinler ve görsel tasarımlar oluşturur. Web siteniz ve sosyal medyanız daha tanınır hale gelebilir. Tabii ki her dijital içerik ajansı markanız için kaliteli hizmet sunamayabilir.

İçerik pazarlaması stratejisi oluştururken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Örneğin; hedef kitlenize ulaşmasını istediğiniz yazılı ve görsel içeriklerin özgün, yaratıcı ve ilgi çekici olması önemlidir. Bu içeriklerin doğru bilgiler ve istediğiniz mesajı vermesi gerekir. Müşterilerinizle bağlantı ve iletişim kurmanın en etkili yöntemi olan içerik pazarlamasında, içeriğin formatının ve bilgisinin belirlenmesi, hangi kanallarda ve hangi aralıklarla yayınlanacağına karar verilmesi önemlidir. Bu da titizlikle ilerleyen bir süreçte marka kimliğinize uygun içerik strateji belirlenmelidir. İşte bu nedenle profesyonel bir içerik üretim ajansı ile çalışarak etkili içerik pazarlaması stratejisine sahip olabilirsiniz.

Dijital İçerik Ajansı Markanıza Ne Katar?

İçerik ajansı nedir?” sorusunun yanıtına baktığımızda, markanızın dijital platformlarda en iyi şekilde yer almasını sağlayacak yazılı ve görsel içerikler hazırlayıp bir pazarlama stratejisi belirlediğini söyleyebiliriz. Yani firmanızın yeni mecralarda bulunmasını ve farklı kanallardan hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Bir dijital içerik ajansı ile çalışarak markanıza değer katabilir ve müşterilerinizin gözünde güven kazanabilirsiniz. İçerik ajansının size sağlayacakları şu şekilde sıralanabilir:

 • Tek taraflı iletişim yerine etkileşim odaklı stratejiler oluşturmanızı ve müşterilerinizin size daha hızlı ulaşmasını sağlar.
 • Etkili bir dijital pazarlama sayesinde reklam ve kampanya için ekstra ücret ayırmanıza gerek kalmaz. İçerik ajansı uzun vadede size çok daha fazlasını kazandırabilir; bu nedenle seçim yaparken düşük bütçeleri ajansları öncelik almanıza gerek yok.
 • Kendi içinizde çözüm bulmak yerine bunu profesyonel bir ekibe bırakabilirsiniz. Ajans ile iletişim kuracak personeliniz sayesinde dijital mecralarda verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. Dijitalde yer alan SEO, içerik yazarlığı, tasarım gibi farklı disiplinleri iyi bir içerik ajansında bulabilirsiniz.
 • Potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabilir ve geri dönüş alabilirsiniz. Satış yapabilme oranınız da artabilir.
 • Dijital pazarlamada bulunan pek çok parametreye ekstra mesai harcamadan kendi işinize odaklanabilirsiniz. Tüm bu işlerle profesyonelce ilgilenilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Teknolojik gelişmeleri takip ederek yeni dijital pazarlama stratejileri ile anında tanışabilirsiniz.
 • Dijitalin en güzel yanlarından biri de ölçülebilir olmasıdır. Performansınızı ölçerek gelecek planlamaları yapabilirsiniz.
 • Google organik aramalarında üst sıralarda yer alarak web sitesi trafiğinizi artırabilirsiniz. Ayrıca yüksek SEO puanı sayesinde ziyaretçilerinizin web sitenizde kalma oranı da artar.
 • Markanızın hedeflerine daha kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.
 • Rakiplerinizi daha yakından tanıyabilir ve yeni fikirler oluştururken rakiplerinizin olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirebilirsiniz.

İçerik pazarlamasının daha sayamadığımız pek çok faydası vardır. Genel olarak bakıldığında markanızın bilinirliği ve hedef kitlenizi genişletebilmeniz açısından oldukça önemli katkılara sahiptir. İçerik ajansı hizmetleri arasında yer alan dijital içerik pazarlama ile siz de markanızın hızla büyüyüp gelişmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki öncelikle doğru ve profesyonel içerik ajansını seçmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.