SHIB nedir? Ne zaman ortaya çıktı?

629 views
shib

SHIB coin, Japon av köpeği Shiba Inu’dan ilham almış bir meme coin’dir. Espri amacı ile geliştirilmiş bir kripto para olan Dogecoin’in ardından en büyük meme coin olan Shiba Inu, yüksek piyasa değeri ile en büyük 50 kripto para içinde yer almaktadır. SHIB fiyat sayfasından canlı fiyat verilerine ulaşmanın mümkün olduğu kripto para, Ethereum blokzinciri üzerinde inşa edilmiştir.

Topluluk odaklı yapıları ile öne çıkan meme coin’ler arasında, en büyük projelerden biri olan Shiba Inu, 500 binin üzerinde üyesi olan SHIB Army yapısına sahiptir. DAO, yani merkeziyetsiz otonom organizasyon yapısı ile, topluluk tarafından yönetilen proje, ilk etapta yalnızca SHIB token odaklı bir yapıyken, günümüzde NFT ve DeFi gibi alanlarda da projeleri olan bir yapıya dönüşmüştür.

SHIB nedir?

Ethereum blokzincirinde, ERC-20 tabanlı bir token olan Shiba Inu coin, kurucusu anonim olan bir projedir. SHIB Army adlı topluluk tarafından yönetilen proje, Dogecoin gibi ilk etapta bir şakadan yola çıkmıştır ve coin’in çıkış noktası, Japon Shiba Inu cinsi köpektir. Sıfıra yakın olan değeri ve trilyonun üzerinde arzı ile, yatırımcıların düşük bakiye ile çok yüksek sayıda satın alabildiği coin, kısa süre içinde çok ciddi bir yükseliş yakalaması ile kripto para piyasasında öne çıkmıştır.

Günümüzde Shiba Inu coin ekosisteminde Leash ve Bone adlı token’lar da kullanılmaktadır. ShibaSwap adlı bir merkeziyetsiz finans platformuna da sahip olan Shiba Inu topluluğu, gün geçtikçe yeni özelliklerle büyümeye devam etmektedir. 2020 yılında, takma adı Ryoshi olan bir geliştirici tarafından çıkarılan Shiba Inu, yatırımcılar için bir Dogecoin alternatifi olarak öne çıkmıştır. Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk’ın, Dogecoin’de olduğu gibi Shiba Inu için de destek vermesi, projenin büyümesini sağlamıştır.

ERC-20 tabanlı bir token olması ile, Ethereum blokzinciri üzerinden dijital varlık transferi için kullanılabilen Shiba Inu, diğer meme coin’ler de olduğu gibi topluluk içinde ödemelerde, bahşiş ve bağışlarda kullanılmaktadır. Altcoin portföyünde, şaka temalı topluluk coin’lerine yer verenlerin tercih ettiği SHIB coin, farklı projeler içinde kullanılmaktadır. Shiba Inu topluluğu, günümüzde Shiba Inu Incubator ve Shiboshi NFT gibi projeleri de devreye sokmuştur. Topluluk, çeşitli doğal afetlerde bağış kampanyaları düzenlemiş ve bu süreçte Shiba Inu token kullanılmıştır.

Projenin teknik dökümanı olan whitepaper’ında, Shiba Inu’nun herhangi bir amaca hizmet etmeden, deneysel olarak geliştirilmiş bir coin olduğu ifade edilmiştir. Dolaşımdaki arzı ilk etapta 1 katrilyon olan Shiba Inu, bu nedenle çok düşük bir değere sahip olmasıyla da dikkat çekmiştir. Projenin geliştiricisi olan Ryoshi, token’lerin yarıya yakın kısmını merkeziyetsiz finans platformu Uniswap’ta kitlemiştir. Bunun dışında, kalan token’lerin yarısı da Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e gönderilmiştir. Vitalik Buterin’in gelen token’lerin yüzde 90’ını yakması ve kalan kısmını da Hindistan’daki doğal afet için göndermesi, kripto para piyasasında çok konuşulan olaylar arasında yer almıştır.

SHIB ne zaman ortaya çıktı?

2021 yılı, kripto para ekosisteminde bir boğa koşusunun yaşandığı ve birçok projenin yüksek getiri oranları sağladığı bir yıl oldu. 2021’in önemli bir yanı da meme coin’lerin popülerliğiydi. Dogecoin’in ardından en büyük ikinci meme coin olma yolunda ilerleyen Shiba Inu, piyasa değeri sıralamasına göre 11. sıraya kadar çıkmıştır. 2020’nin Ağustos ayında çıkarılan Shiba Inu, Ryoshi adlı kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından yaratıldı. Dogecoin ile benzer bir yapıda olmasından ötürü, Dogecoin katili olarak da adlandırılan SHIB coin, bir yıldan kısa bir süre içinde binlerce kat yükseliş yaşayarak meme coin’ler içinde öne çıkmayı başarmıştır. SHIBUSDT adresinden, hızlı ve düşük komisyonlu Shiba Inu satın almak mümkün.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.