Ofis Mobilyalarında Renk Seçimlerinin Rolü Nedir

777 views

Ofis mobilyası seçimi yaparken renk uyumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü renkler eşyaların günü ortaya çıkarır ve ortamın havasını değiştirir. Bu nedenle renklerin insanları etkileme gibi bir özelliği vardır. Nasıl ki ev dekorasyonlarında renk seçimlerine fazlasıyla dikkat ediliyorsa ofis dekorasyonlarında da renk seçimlerine o kadar özen gösterilmesi gerekmektedir. Ofislerde kullanılan renkler çalışan başarısını ve verimliliğini fazlasıyla etkilemektedir. Doğru renk seçimi ile çalışanların verimi artırılabileceği gibi yanlış renk seçimleri ile bu verim düşürülebilir. Ofislerde kullanılan renkler sadece çalışanlar için önemli değildir. Ofisleri ziyarete gelen misafirler ve müşteriler için olumlu bir etki oluşturmak renkler ile mümkündür.

Etkili Çalışmak İçin En Uygun Renkler Nelerdir?

Ofis mobilyalarında kullanılacak renklerin seçimi yapılırken renkler, çalışma şekli ve ofisin faaliyet göstereceği alan arasında bir denge oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca renkleri arasında da bir denge olmalıdır. Canlı ve çok dikkat çekici tonlar kullanılırken bu renkleri dengeleyecek renklerde kullanılmalıdır. Eğer renkli ofisleri kaldıramayacak kadar kurumsal bir ofise sahip değilseniz klasik tonlardan kurtulup daha renkli tonlara geçiş yapmalısınız. Çünkü artık klasikleşen ofis mobilyalarının bir dikkat çekiciliği kalmadı. Ofislerde artık daha canlı renkler kullanılmaya, değişik tasarımlara yer verilmeye başlanmıştır; modern çizgilere sahip ofis koltukları bu örneklerdendir.. Mor, kırmızı, sarı hatta yeşil gibi renkler kullanılarak ofislerde rengarenk bir hava yaratılabilir. Burada en önemli nokta birlikte kullanılacak renklerin uyumu ve birbirini dengelemesi ve renklerin çalışanlara hissettireceği duygulardır. Fakat her ofis rengarenk olacak diye bir kural yoktur. Yukarda da dediğimiz gibi kurumsal ve ciddi ofislere sahip olan işverenler ofislerinde krem, kahverengi, siyah gibi tonlar kullanarak şık bir görünüm elde edebilir. Özellikle geniş ofislere sahip işverenler ofislerinde koyu tonda renkleri rahatlıkla kullanabilmektedir. Son zamanlarda moda olan ahşap mobilyalar ofislere çok yakışıyor. İşverenler geniş ofislerinde ahşap mobilyaları tercih edebilir.

Mobilya Renklerin Ofis Çalışanları Üzerindeki Etkisi

Her rengin her insan üzerinde etkisi bulunmaktadır. Özellikle günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofisler psikolojimiz için çok önemli bir konumdadır. Ofislerde kullanılan renkler ve bu renklerin çalışanlara hissettirdikleri çalışanların sadece iş hayatını değil sosyal ve aile hayatını da etkileyebilmektedir. Çünkü uzun süre maruz kalınan renklerin etkisi de uzun sürmektedir. Peki, renklerin çalışanlar üzerindeki etkileri nelerdir? İnceleyelim…

Kırmızı, bireylerde kan akışını artıran, açlık hissini artıran ve öfkeyi tetikleyen bir renktir. Bu nedenle ofislerde kırmızı renk ana renk olmamalıdır. Başka renklerin yanında destekleyici bir renk olarak kullanılabilir.

Yeşil, huzur, sakinlik ve dinginlik veren bir renktir. Ofisinizde yeşil renk kullanarak huzurlu ve sakin bir ortam yaratabilir, çalışanlarınızın sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Siyah, ofislerde en çok kullanılan renktir. İktidarın, gücün ve asaletin simgesi olan siyah ofislerde kullanıldığında çalışanların dikkatlerinin dağılmadan çalışmasını sağlar. Canlı renkler ile birlikte kullanıldığında çok hoş bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Mavi, etkili ve çarpıcı bir renktir. Yeşil gibi huzur verir ve insanların mutlu olmasını sağlar. Bu nedenle ofislerde mavi rahatlıkla kullanılabilir.

Beyaz, her renkle uyum sağlar ve sadeliği temsil eder. Beyaz renk ofislerde kullanıldığında sadelik ve şıklık ön plana çıkarılmış olacaktır.

Sarı, zekayı, yaratıcılığı temsil eden bir renktir. Yaratıcılık üzerine kurulu bir işletme sarı rengi rahatlıkla tercih edebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.