Kazaz Tesbih

855 views
kazaz tesbih

Kazaz Osmanlı dönemi ve öncesinde ince işçiliğe dayalı sanat olarak bilinir ve çıkan işçilik sonucu ürünler takı, aksesuar olarak beğeni ile kullanılır. Alanında en iyi ve deneyimli olan kişiler daha profesyonel, farklı örgü ve kazaz örnekleri ile tesbih, bileklik, kolye modelleri üretebilir. Tesbih erkeklerin en sık kullandığı aksesuarlar arasında yer alır. Özellikle kaliteli, dayanıklı ve şık malzemelerden üretilen kazaz tesbih modelleri ya da püsküllü kazaz tesbih seçeneklerini kişiler hem kendilerine hem de sevdiklerine hediye olarak alabilir.

Tesbih modellerini daha şık ve göz alıcı gösteren detaylar arasında kazaziye bulunur. Özellikle kişiler kazaz tesbih modelleri ince işçilik gerektirir ve her bir tesbih modeli birbirinden farklı, şık ve el emeği içeren aksesuarlar arasında yer alır. Bu nedenle sevgililer günü, babalar günü ya da özel günlerde erkeklere hediye olarak Trabzon kazaz tesbih modelleri incelenerek kişinin zevklerine en uyun olan aksesuar seçilip hediye edilebilir. Kazaz tesbih, kolye ya da bileklik modelleri ile özgün, şık ve etnik görünümler elde edilebilir. Kazaz tesbih modelleri ve bileklik, kolye ürünleri üretilirken saf gümüş ve altın iplikler kullanılır. Bu nedenle kazaz püsküllü tesbih çeşitleri diğer aksesuarlara oranla fiyatları daha farklıdır.

Kazaziye Tesbih

Kişiler el emeği, etnik desenli, kaliteli ve uzun süre kullanılan aksesuarları tercih edebilir. Osmanlı döneminden bu yana sıklıkla kullanılan ürünlerden olan kazaz püsküllü tesbih modelleri günümüzde de sık talep edilmekte ve kişilerin isteği üzerinde farklı örgü teknikleri ile sipariş alınabilmektedir. Bu nedenle bireyler kendi tarzlarını yansıtan, gümüş ya da altın iplikler ile ince işçilik ile üretilen kazaziye tesbih modellerini tercih etmektedir. Farklı renk, model ve çeşitlerde sunulan doğal taş, gümüş iplikler ile birleştiğinde oldukça şık, etnik ya da modern tarzda teşbihler üretilir. Kazaziye tesbih modelleri en iyi şekilde üreten kişiler sürekli altın ya da gümüş işçiliği yapan Trabzon halkı ya da bu işe gönül vermiş kişiler tarafından yapılır. Özellikle milimetre olarak gümüş ya da altın ipler ile üretim yapıldığı için seçilen örgü tekniklerini yapabilmek için kişilerin oldukça fazla zamanını alır ve çok fazla emek verilir. Bu nedenle kazaz tesbih ya da kazaziye bileklik, kolye modelleri klasik takı modellerine oranla fiyatı yüksek olarak algılanır. Ancak en kaliteli, gösterişli, hem özel günlerde hem de günlük kullanım için ideal olan erkek aksesuarları arasında gümüş kazaz tesbih alternatifidir. Parlak ya da mat taşlar ile saf gümüş iplikler ile kazaziye tesbih üretilir. Aynı zamanda kişilerin istediği model, renk ve örgü türlerine göre de kazaz tesbih yapılır.

Kazaziye Erkek Tesbih

Kazaz el emeği ile yapılan aksesuarları ifade eder. Özellikle el emeğine, özgünlük ve biricik takı takmayı seven erkek ve kadınlar kazaziye takı modelleri tercih eder. Erkekler aksesuar olarak tesbih kullanılır. Özel yapım, farklı taş ve örgü teknikleri ile yapılan kazaziye erkek tesbih modelleri ile kişiler sevdiklerine özel, anlamlı bir hediye alabilir. Kazaz tesbih üretimi genellikle Trabzon yöresine aittir. Bu nedenle Trabzon kazaz tesbih modelleri meşhurdur ve en çok kazaz ustaları burada görülür. Kuyumculuk sanatları arasında çok önemli bir yere sahip olan kazaziye ile birçok takı üretilir. Her bir takı eşsizdir ve kazaziye sanatını yapan kişilerin yaratıcılığı, el becerisi ve deneyimi ile şekillenir. Kazaz ile tesbih ucu, kamçı ya da peçelik üretildiği bilinir. Ancak bunun yanı sıra püsküllü tesbih modelleri, püsküllü kazaz kolye ve bileklik modelleri de elde edilir. Oldukça emek ister ve kişilere özgü olarak farklı modellerde üretilebilir.

Trabzon Kazaziye Tesbih

Rum ve Kazazlar dönemlerinde üretilmeye başlanan ve usta çırak ilişkisi ile geliştirilen varlığı günümüze kadar devam eden kazaz sanatı en çok Trabzon yöresinde üretilir. Özellikle kazaz tesbih modelleri, kazaz püsküllü erkek bileklik ya da kazaz kolye modelleri tasarlanır. Kişilerin isteklerine göre modern, etnik tarzda renkli ya da sade renklerde takı tasarlanarak kullanıcılara teslim edilir. İnce el emeği isteyen kazaziye tesbih modelleri gümüş ve altın ipliklerden örülen örgüler ile oldukça şık ve göz alıcı modeller ortaya konulur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.