/

Gülümsemenin 7 İlginç Faydası

552 views

Gülümsemenin Faydaları

Gülümsemek sevimli ya da eğlenceli bir şeye karşı istem dışı bir refleks gibi görünebilir, ama aslında çok daha fazlasıdır.

Araştırmalar bilerek ya da bilmeyerek dahi gülümsemenin ruh halinize olumlu bir etkisi olduğunu, stres seviyenizi düşürdüğünü ve çevrenizdeki herkesi de daha iyi hissettirdiğini gösteriyor.

İşte size gülümsemenin yedi faydası ve daha fazla gülümsemeniz için sebepler.

Gülümsemek bulaşıcıdır

Çünkü gülen birini gördüğünüzde karmaşık bir beyin etkinliği ortaya çıkar. Araştırmaların ortaya koyduğuna göre gülümseyen birini gördüğünüzde beyninizin yüz hareketlerini kontrol eden bölgesi harekete geçiyor ve siz de “sırıtıyorsunuz”.

Kötü durumlarda bile, gülümserseniz diğer insanlar da buna mimiksel bir tepki veriyorlar.

Gülümsemek stresi ve kaygıyı azaltır

Stresli durumlarda gülümsemeye devam etmek kolay değildir, ancak araştırmalar böyle yapabilmenin kesinlikle sağlığa faydaları olduğunu belirtiyor. Stresli bir durumdan kurtulmak üzere araştırmaya katılanlardan gülümseyenlerin kalp atım hızlarının, ifadesiz bir yüze sahip olanlardan daha düşük olduğu belirlenmiş.

Bir dahaki stresli halinizde sadece gülümsemeye ve kendinizi sakinleştirmeye çalışın.

Gülümsemek endorfin hormonu salgılatır

Gülümsediğinizde vücudunuz sizi kaygı ve huzursuzluğunuzdan kurtaracak olan endorfin yani mutluluk hormonu salgılıyor. Endorfin aynı zamanda atletlerin koştukları zaman salgıladıkları bir hormondur. Öyleyse siz de koşmaya gerek kalmadan mutluluk hormonu elde etmek için bol bol gülümseyebilirsiniz.

Daha çekici oluyorsunuz

Gülümseme insanı birçok diğer durumdan daha çekici kılıyor. Güldüğünüz zaman karşınızdaki insanlara daha insancıl, sıcakkanlı ve duygudaş (empatik) yaklaşabilen biri olduğunuz mesajı veriliyor. Avrupa Sosyal Psikoloji Dergisi araştırmasına göre gülümsemek, sizi gülüşünüzü gören kişilerin gözünde daha çekici kılıyor.

Gülümsemek bağışıklık sistemini güçlendirir

Gülümseyerek vücudunuzun hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan alyuvar üretimini artırarak, bağışıklık sisteminizi dahi güçlendiriyorsunuz. Çok ilginç bir araştırmada, araştırmacılar hastanede yatan çocuklardan bazılarını ziyaret ederek, öyküler anlatıp kukla oynatarak gülümsemelerine sebep olmuşlar. Araştırmacılar bu çocukların ziyaret edilmeyen çocuklara oranla daha fazla alyuvar ürettiğini gözlemlemişler.

Daha ulaşılabilir olursunuz

Sosyalleşmek istiyorsanız kaşlarınızı çatmayın!

Sosyologlar gülümseyen insanların sosyal olarak daha fazla etkileşim halinde olduğunu bildiriyorlar. Çünkü gülümsediğinizde karşınızdaki insanlara verdiğiniz mesaj “konuşmaya ve arkadaşlığa açık” olduğunuzdur.

Daha iyi bir lider olursunuz

Güçlü bir konumdaysanız ya da olmak istiyorsanız gülümsemek size bu konudaki başarınız için bir altın anahtar sunacaktır. Bilim insanları gülümsemenin diğer insanlar üzerinde çok daha fazla olumlu etkisi olan bir liderlik tekniği olduğunu keşfetmiş durumdalar. Böylece insanlar size karşı sorumluluklarını yerine getirmede daha istekli ve motive oluyorlar.

Öyleyse sanılanın aksine, asık yüzlü ve sert mizaçlı bir lider olmaya çalışmak yerine insanlara gülümseyerek önünüzdeki tüm kapıları açmayı deneyebilirsiniz.

'Web İçerik Danışmanı' sıfatıyla kişisel sitem isteveyap.com üzerinden markalara danışmanlık ve çeşitli hizmetler sunuyorum. Bir reklam ve pazarlama meraklısı olarak kişisel ve kurumsal web siteleri için özel içerikler üretmeyi seviyor ve müşterilerimi farklı kılmaya çalışıyorum.

1 Comment

  1. Prof. Dr. Ahmet İnam’ın bu konular üzerinde çok iyi yazıları vardır. Biraz akademik tarzda olabilir ama kendisinin hazırladığı yazıları çok ilgi çekici bulmuşumdur.

    Sizin de elinize sağlık. Gülümseme hakkında ilgi çekici bilgiler sunmayı başarmışsınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.