Bipolar Bozukluk Nedir

608 views

Bipolar bozukluk; iki uçlu bozukluk veya manik depresif olarak da adlandırılan, yaygın şekilde görülen ruhsal bir rahatsızlıktır. İniş ve çıkışlar şeklinde seyreden bu rahatsızlığın bir ucunda mani dönemi bulunurken diğer ucunda depresyon dönemi yer almaktadır. Bipolar bozukluk ciddiye alınması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü bu ruhsal bozukluk, derecesine göre hastanın tüm yaşamını etkileyebilir. Eğer uygun bir tedavi planı takip edilirse ruh hali değişimleri ve diğer semptomlar yönetilebilir. Peki, bipolar bozukluk belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozukluğu olan kişiler yoğun duygular hissedebilir ve uykusuzluk şikâyeti yaşayabilirler. Ancak bu rahatsızlığın belirtileri mani ve depresyon döneminde değişiklik göstermektedir. Mani dönemindeki bireyler; anlamsız ve aşırı neşeli ya da öfkeli bir hal sergileyebilirler. Bunun yanında uç kararlar alabilir, abartılı özgüven yaşayabilirler. Yine hayatlarını alt üst edebilecek kararlar alabilir, halüsinasyonlar görebilir ve mantıksız düşüncelere kapılabilirler.

Depresif dönem belirtileri arasında ise; günlük faaliyetlere karşı ilgi kaybı, hiçbir şeyden zevk alamama, düşük enerji, çaresizlik ve karamsarlık yer almaktadır. Bunun yanında bireyler devamlı olarak endişe edebilir, aşırı uyumak isteyebilir ve iştahsızlık problemi ile karşılaşabilirler. Bazı hastalarda hem mani hem depresyon belirtileri bir arada yaşanabilir. Bu durumda hastalar çok mutsuz hissederken aynı zamanda son derece enerjik hissedebilirler.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tanı ve tedavisi, kişilerin sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmelerini sağlar. Bunun için öncelikli olarak doktor, fizik muayene gerçekleştirir. Bu sayede hastanın başka herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığı anlaşılır. Ayrıca hastadan laboratuvar testleri de istenebilir. Eğer sorun başka hastalıktan kaynaklanmıyorsa hasta, bir psikiyatriste yönlendirilir. Psikiyatr tarafından gerek görülürse ilaç tedavisine başlanır. Bunun için hastaya duygu durum düzenleyicileri, antipsikotik ilaçlar ve antidepresean ilaçlar verilebilir.

Bipolar bozukluk tedavisinde düzenli ilaç kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü yapılan araştırmalar tedavi gören hastaların yaklaşık %64’ünün ilaçlarını düzenli kullanmadıklarını göstermiştir. Oysa bu ruhsal rahatsızlığın tekrar etmesinin en önemli nedeni ilaçları düzenli kullanmamak ya da ilaç tedavisini doktordan habersiz şekilde bırakmaktır.  Bu nedenle hastalığın tedavisi ve tekrar etmemesi için ilaç tedavisi düzenli bir şekilde takip edilmelidir.

Bipolar Bozukluğu Yenmeye Hazır mısın…

Hak ettiğin hayatı yaşamaya başlamak için Bipolar Bozukluk Tedavisi Seanslarına Bugün Başlayın. Appvice Online Psikolojik Destek Uygulaması Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.