Evlenin ve Öz Yetişin

415 views

   “Evliliğin iyisi olur ama mükemmeli olmaz.” (La Bruyere)

                Hani o bol bulup seçemediğin …Hiç bulamayıp sönmüş bir mumla aradığın… Bulup da kılı kırk yardığın eş seçimi konusunda esenlik dolu bir düşünce aktı alnıma 🙂

                Bilirsin kimse mükemmel değil, bazıları sevgiden kaçar, bazıları yüksek dozda benimser, kimisi üzer, kimisi tahammül edemez, birisi yüksek seslidir, birisi kindar.. Milyarlarca hücreden oluşan DNA şiflerimiz neyi nasıl kodlandıysa öyle davranışlar sergiliyoruz. Elbette kendini yetiştirmeye çalışıp sevmediği huylarını törpüleyenleri istisna ediyorum bu yazıda.

                Tam da bu kıvama gelmişken… Eş seçimi kıvamına… Ve kendini, huysuzluklarını, tüm eksik ve aksak yönlerini kabul etmişken hayatına almak istediğin insanın senin canını en az acıtan yönüyle hayatına alman evliliği biraz daha çekilir hale getirebilir. İnsanlar hep bir parçalarından eksik yaşarlar. Bu eksik olan parçalarından hangisi canını daha az acıtacaksa işte o doğru insan olabilir (her iki taraf içinde)…Sevgi, saygı, karakter, ince düşünce, insaniyet, merhamet, vicdan, iyilik, sorumluluk, aşk, sakin kalabilme, haddini aşabilme… Eksiktir biraz. Kimse hiçbir zaman mükemmel olmadı! Kendini yetiştirip yanlışından doğruyu kestirebiliyor ve bunu da hayatında uygulayabiliyorsa o zaman o eksikler yavaş yavaş tamamlanmaya başlar..

                Evlilik ya da bir beraberlikle beliren öz kabul önemlidir, öz kabulden sonra belli aşamalar gelir, bunu fark edebilmek ve öz kabulün üzerine öz yetişme konusunda çaba sarf edebilmek insanı büyütür. Hayatın en değişik kararıdır başka bir dünya ile aynı evi aynı hayatı paylaşabilmek…

                Oysa evlilik ev kurup o insanla aynı yatağa baş koymak değildir, evlilik öz kabulün başlangıcıdır. Öyle ki insan sevgiyi deneyimlediği ve her şeyi deneyimlediği bir diğer insanla (eş) öz yetişmeyi yaşayabilmek için güzel bir fırsat doğurur kendine. (Bu tecrübelere kendini açan insanlar için sarf ettim tüm bunları…)

                Seviyorsanız durmayın evlenin, öz yetişin!

                Gözde Doğan

Gözde Doğan, 1991 Manisa doğumludur. İlkokuldan yüksek lisansına kadar olan süreçte eğitim hayatına Manisa'da devam etmiştir. 2014'te Celal Bayar Üniversitesi Maliye bölümünden mezun olmuştur. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi lisans eğitimine devam etmektedir. Maliye lisans eğitiminden sonra yüksek lisans eğitimine Manisa Celal Bayar Üniversitesi Maliye Teorisi tezli yüksek lisans bölümüne devam etmiş. Yakın zamanda da savunmasını yapıp uzmanlığını alacaktır. Uzmanlık konusu, yerel yönetimlerde katılımcı bütçe üzerine olacaktır. Yazar, Manisa için uygulanabilirliği yüksek bir akademik çalışma ile kentine faydalı olmayı düşünmektedir. Akademik çalışmalarına devam edeceğini ifade eden yazar küçük yaşlardan beri günlükler ve kısa yazılar yazmıştır ve yazmaya da devam etmektedir. Şu an üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü bir kitap projesi vardır. Yazar, Manisa Hayvanları Koruma Derneği üyesi ve sözcüsü olarak üzerine çalıştığı kitabından elde edeceği tüm kazancı sokak hayvanlarının tedavi ve mama masraflarının karşılanması için derneğe bağışlamayı düşünmekte ve bu konuda herkesten farkındalık sahibi olmasını beklemektedir.

Yazar, 2014 yılında Hülya Kılınç’ ın desteği ile Manisa Manşet Gazetesinde köşe yazarlığına başlamış ve ilerleyen süreçte 2017 yılında Gökben Türközü’ nün desteği ile Manisa Objektif Haber'de yazılarına devam etmiştir. Kendine ait kişisel blog hesapları vardır. Bunlardan ilki Yaşam Meselesi adlı blogtur. Burada hayata ve farkındalıklara dair çeşitli konularda yazıları yer almaktadır. İkinci blog ismi ise Garibus Enteresanus' tur. Bu blogta devlet-kamu-maliye yazılarını yayınlamaktadır. Üzerine sonsuz yazılar ve yorumlar yapılan devlet yapısı, yazara göre blog başlığı gibi garibus enteresanus bir durumdur. Yazar, Sezer İltekin’ in desteği ile “dakika.org” internet adresinde fikirsel-kişisel gelişime dair yazılarını paylaşmaktadır. Yazar, eğitim ve iş hayatına (muhasebe) Manisa'da devam etmektedir.

Bilgi, sevgi, aydınlık, iyi, güzel, faydalı, farkındalık içeren tüm unsurları sevmekte ve elinden geldiğince desteklemektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.