Celal Bayar Üniversitesi Hayvan Dostları Kulübü

1435 views

 

“DUYGULARI AYNIDIR TÜM YARATILANLARIN BEDENLERİ FARKLI OLSA DA” Hipokrat’tan aktaran Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan ELBİRLİLER.

 

Ve bir diğer genç başkan, sevgili Celal Bayar Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu Başkanı Selin Oktay, gerçekleştirdiği kıymetli ve ulvi görevini ve yapılanları şöyle özetler;

Celal Bayar Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu gönüllülük esasına dayanarak kurulmuş bir topluluktur. 2013 yılında kulüp olarak kurulup 2017 yılında daha etkili olması icin her fakülteden üyeye sahip olmak amacıyla topluluğa dönüştürülmüştür. Gönüllü katılımı arttırmak için sosyal medyadan ve afişlerden yardım alınarak topluluk büyütülmüştür. Gönüllülerimiz CBÜ öğrencilerinin yanı sıra Muradiye kampüste yer alan Ceypark’ taki işletmecilerden de oluşur. Kampüs içi etkinliklerin çoğu Muradiye kampüsünde yapılmıştır ama diğer kampüsler için de etkinlikler planlanmaktadır.

İlk amacımız kampüslerimizdeki sokak hayvanlarının barınak, mama ve sağlık ihtiyaçlarını gidermektir. Rektörlük ve fakülte sekreterliklerinin izniyle, her fakülteye belli bir sayıda olmak üzere gönüllü öğrencilerimiz kullanılmayan malzemelerden kulübe yapımına başlamıştır. Her fakülte için öğrenciler görevlendirilip her gün düzenli olarak besleme noktalarına mama konulmaktadır. Topluluğumuz bir parti düzenlemiştir ve biletlerden kazanılan parayı mama alımı ve ecza dolabı yapmak için kullanmıştır. Kampüsteki farkındalığı arttırmak amacıyla Muradiye kampüsünde mamalar belirli bir miktarda paketlenip ücretsiz olarak öğrencilere besleme yapmalarını isteyerek dağıtılmıştır ve topluluk tanıtılarak tanıtım arttırılmıştır. Yaralı hayvanlar sürekli üyelerimiz gözetiminde olup belediye hayvan barınağı hekimleriyle yardımlaşma halindelerdir. Bahar dönemi için kermes duzenleme planımız vardır. Bu kermesin amacı cüzi miktarlarda kitap ayracı, kurabiye, rozetler ve bileklikler satarak hayvanlar için bağış toplamaktır. Topluluğumuzun aynı zamanda köpek sahiplendirmede de yardımcı olmaktadır.

Muradiye kampüsünde doğum yapmış bir köpek ve 8 yavrusu aylardır üyelerin gözetiminde bakılmaktadır ve hiç bir sağlık sorunu yaşamamışlardır. Bir sonraki amaç bu yavruları sahiplendirmektir. Topluluğumuz diğer kampüslere ve gönüllülerin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden sesimizi her yerde duyurmak istiyoruz. Özellikle sokak hayvanlarının yüksek ilgimize ve sevgimize ihtiyaçları vardır.

Celal Bayar Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu Başkanı Selin OKTAY.

Sokak hayvanları ve tüm diğer hayvanlar sahipsiz değildir. İnsanın mücadelesi hayvanların varlığına karşı olmamalıdır. İnsanın mücadelesi, yaradılışının özüne sahip çıkarak sevgiyi tanımalı ve kendinden aciz olan tüm canlılara kol kanat gerebilmelidir. Unutulmamalıdır ki farkındalık insanı diğer canlılardan ayıran temel noktadır. Farkında olup da harekete geçememek konusunda ise biraz kendinizi sorgulamanızı temenni ederim!

Manisa Hayvanları Koruma Derneği gönüllüsü Gözde DOĞAN.

 

Gözde Doğan, 1991 Manisa doğumludur. İlkokuldan yüksek lisansına kadar olan süreçte eğitim hayatına Manisa'da devam etmiştir. 2014'te Celal Bayar Üniversitesi Maliye bölümünden mezun olmuştur. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi lisans eğitimine devam etmektedir. Maliye lisans eğitiminden sonra yüksek lisans eğitimine Manisa Celal Bayar Üniversitesi Maliye Teorisi tezli yüksek lisans bölümüne devam etmiş. Yakın zamanda da savunmasını yapıp uzmanlığını alacaktır. Uzmanlık konusu, yerel yönetimlerde katılımcı bütçe üzerine olacaktır. Yazar, Manisa için uygulanabilirliği yüksek bir akademik çalışma ile kentine faydalı olmayı düşünmektedir. Akademik çalışmalarına devam edeceğini ifade eden yazar küçük yaşlardan beri günlükler ve kısa yazılar yazmıştır ve yazmaya da devam etmektedir. Şu an üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü bir kitap projesi vardır. Yazar, Manisa Hayvanları Koruma Derneği üyesi ve sözcüsü olarak üzerine çalıştığı kitabından elde edeceği tüm kazancı sokak hayvanlarının tedavi ve mama masraflarının karşılanması için derneğe bağışlamayı düşünmekte ve bu konuda herkesten farkındalık sahibi olmasını beklemektedir.

Yazar, 2014 yılında Hülya Kılınç’ ın desteği ile Manisa Manşet Gazetesinde köşe yazarlığına başlamış ve ilerleyen süreçte 2017 yılında Gökben Türközü’ nün desteği ile Manisa Objektif Haber'de yazılarına devam etmiştir. Kendine ait kişisel blog hesapları vardır. Bunlardan ilki Yaşam Meselesi adlı blogtur. Burada hayata ve farkındalıklara dair çeşitli konularda yazıları yer almaktadır. İkinci blog ismi ise Garibus Enteresanus' tur. Bu blogta devlet-kamu-maliye yazılarını yayınlamaktadır. Üzerine sonsuz yazılar ve yorumlar yapılan devlet yapısı, yazara göre blog başlığı gibi garibus enteresanus bir durumdur. Yazar, Sezer İltekin’ in desteği ile “dakika.org” internet adresinde fikirsel-kişisel gelişime dair yazılarını paylaşmaktadır. Yazar, eğitim ve iş hayatına (muhasebe) Manisa'da devam etmektedir.

Bilgi, sevgi, aydınlık, iyi, güzel, faydalı, farkındalık içeren tüm unsurları sevmekte ve elinden geldiğince desteklemektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.