“DUYGULARI AYNIDIR TÜM YARATILANLARIN BEDENLERİ FARKLI OLSA DA” Hipokrat’tan aktaran Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan ELBİRLİLER.

 

Ve bir diğer genç başkan, sevgili Celal Bayar Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu Başkanı Selin Oktay, gerçekleştirdiği kıymetli ve ulvi görevini ve yapılanları şöyle özetler;

Celal Bayar Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu gönüllülük esasına dayanarak kurulmuş bir topluluktur. 2013 yılında kulüp olarak kurulup 2017 yılında daha etkili olması icin her fakülteden üyeye sahip olmak amacıyla topluluğa dönüştürülmüştür. Gönüllü katılımı arttırmak için sosyal medyadan ve afişlerden yardım alınarak topluluk büyütülmüştür. Gönüllülerimiz CBÜ öğrencilerinin yanı sıra Muradiye kampüste yer alan Ceypark’ taki işletmecilerden de oluşur. Kampüs içi etkinliklerin çoğu Muradiye kampüsünde yapılmıştır ama diğer kampüsler için de etkinlikler planlanmaktadır.

İlk amacımız kampüslerimizdeki sokak hayvanlarının barınak, mama ve sağlık ihtiyaçlarını gidermektir. Rektörlük ve fakülte sekreterliklerinin izniyle, her fakülteye belli bir sayıda olmak üzere gönüllü öğrencilerimiz kullanılmayan malzemelerden kulübe yapımına başlamıştır. Her fakülte için öğrenciler görevlendirilip her gün düzenli olarak besleme noktalarına mama konulmaktadır. Topluluğumuz bir parti düzenlemiştir ve biletlerden kazanılan parayı mama alımı ve ecza dolabı yapmak için kullanmıştır. Kampüsteki farkındalığı arttırmak amacıyla Muradiye kampüsünde mamalar belirli bir miktarda paketlenip ücretsiz olarak öğrencilere besleme yapmalarını isteyerek dağıtılmıştır ve topluluk tanıtılarak tanıtım arttırılmıştır. Yaralı hayvanlar sürekli üyelerimiz gözetiminde olup belediye hayvan barınağı hekimleriyle yardımlaşma halindelerdir. Bahar dönemi için kermes duzenleme planımız vardır. Bu kermesin amacı cüzi miktarlarda kitap ayracı, kurabiye, rozetler ve bileklikler satarak hayvanlar için bağış toplamaktır. Topluluğumuzun aynı zamanda köpek sahiplendirmede de yardımcı olmaktadır.

Muradiye kampüsünde doğum yapmış bir köpek ve 8 yavrusu aylardır üyelerin gözetiminde bakılmaktadır ve hiç bir sağlık sorunu yaşamamışlardır. Bir sonraki amaç bu yavruları sahiplendirmektir. Topluluğumuz diğer kampüslere ve gönüllülerin yardımına ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden sesimizi her yerde duyurmak istiyoruz. Özellikle sokak hayvanlarının yüksek ilgimize ve sevgimize ihtiyaçları vardır.

Celal Bayar Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu Başkanı Selin OKTAY.

Sokak hayvanları ve tüm diğer hayvanlar sahipsiz değildir. İnsanın mücadelesi hayvanların varlığına karşı olmamalıdır. İnsanın mücadelesi, yaradılışının özüne sahip çıkarak sevgiyi tanımalı ve kendinden aciz olan tüm canlılara kol kanat gerebilmelidir. Unutulmamalıdır ki farkındalık insanı diğer canlılardan ayıran temel noktadır. Farkında olup da harekete geçememek konusunda ise biraz kendinizi sorgulamanızı temenni ederim!

Manisa Hayvanları Koruma Derneği gönüllüsü Gözde DOĞAN.