Beyin göçü diye bir kavram var. Üniversite mezunlarımızın yabancı ülkelere göç etmesini yanlış, ülkemiz için kayıp olarak görür bu düşüncedekiler.
Ben bu göçün kayıp değil, ülkemiz ve milletimiz için kazanç olduğu düşüncesindeyim.
Ülkemizdeki tüm mezunlar layıkıyla değerlendirilebiliyor olsa neyse. Ama herkesçe malûm ki durum pek öyle olamıyor genellikle. Hâl böyle iken bırakın isteyen genç istediği ülkeye gitsin, orada hayatını kursun, gelişsin, büyüsün ve ülkemizin doğal bir elçisi olup ülkemizi kültürümüzü tanıtsın, lobi yapsın. Dünya ile entegrasyonumuza katkı sağlasın, zira bu konuda hâlâ çok eksiğimiz var.
“Vay efendim benliklerini kaybeder özlerini unuturlar” diyenler olabilir. Merak etmeyin, benliğini kaybetme, özünü unutma merakında olanlara bile bu ortam sunulmaz. Ne yaparlarsa yapsınlar onlar yabancıların gözünde hep Türk ve Müslüman olarak etiketleneceklerdir, kendileri bu etiketi silmeye çalışsa bile.
Bırakın gençlerimiz yayılsın dünyanın dört bir yanına. Gözümüz kulağımız ulağımız elçimiz olsunlar. Kültürümüzü yaysınlar.
Son zamanlarda, özellikle youtube’da bir çok gencimizin dünyayı dolaşıp, farklı ülkelerde kaydettikleri videoları seyrediyorum. Bu tip işler bizim insanlarımıza bir kaç numara büyük gelirdi eskiden. Şimdi bunları yapanları gururla izliyor, takdir ve tebrik ediyorum.

Aytekin FAKILI